Baton Rouge - Spojené státy si procházejí dalším skandálem, při němž smrt afroamerického muže rukou policisty vyvolala vlnu protestů černošského obyvatelstva.
Nynějším dějištěm protestů je více než dvousettisícové město Baton Rouge ve státě Louisiana. Stovky lidí se zde už druhou noc bouří kvůli zabití 37letého Altona Sterlinga. Toho v úterý podle dostupných svědectví policisté nejprve přitiskli k zemi a následně zastřelili.
Hádku mezi Sterlingem a dvěma bělošskými policisty zachytili mobilními telefony náhodní svědci.
Jedno z videí, která se objevila na internetu, zachycuje policistu, jak konfrontuje Sterlinga a přikazuje mu lehnout si. Poté ho oba strážníci přitisknou k zemi a krátce nato se ozve výkřik "má zbraň". Jeden ze strážníků vytáhne pistoli a namíří ji Sterlingovi na hrudník. Vzápětí se ozve několik výstřelů, při nichž kamera uhne.
Záznam také zobrazuje policisty, jak o pár vteřin později odebírají nějaký předmět ze Sterlingových kalhot.
Podle informací agentury Reuters jeden z policistů muže z blízkosti střelil celkem pětkrát, druhý mu pak něco sebral z kapes, zatímco muž umíral.
Nebyl hrozbou, tvrdí svědek
Serveru The Daily Beast poskytl videozáznam místní obchodník Abdulláh Muflahí, před jehož obchodem k incidentu došlo. "Je to nehorázné, je to šílené," reagoval Muflahí. Podle něj muž - otec pěti dětí - žádnou hrozbu pro policisty nepředstavoval.
Sterling podle Muflahího před obchodem na základě jejich domluvy prodával cédéčka. Věc, kterou policisté Sterlingovi sebrali, podle něj byla zbraň.
Podle policie byl Sterling ozbrojený. Strážníci byli na místo údajně povoláni kvůli zprávám, že se tam nějaký muž ohání zbraní. "Když policisté dorazili, Sterling byl ozbrojen. Následná hádka, která nastala, vyústila v jeho smrt," uvedl místní policejní šéf Carl Dabadie.
Americké ministerstvo spravedlnosti už podle agentury Reuters informovalo, že Sterlingovu smrt nechá důkladně prošetřit.
"Mám vážné obavy. To video je přinejmenším znepokojivé," reagoval na případ guvernér John Bel Edwards.
"Na životě černochů záleží"
Podle úředních záznamů měl Sterling v minulosti několikrát potíže se zákonem, mimo jiné za odpor při zatýkání či kvůli vloupání. Podle Reuters v minulosti strávil i několik let ve vězení, a to za pohlavní zneužití mladistvého.
Už druhou noc po sobě se kvůli památce zemřelého sešli místní lidé, aby protestovali. Někteří z několika stovek demonstrujících podle médií vykřikovali hesla jako "Na životě černochů záleží" (Black Lives Matter). Stejnojmenné hnutí se rozšířilo před dvěma lety, kdy podobné bouře vzbudily případy z Fergusonu či New Yorku.
"Modlili se, zpívali, plakali a tančili,“ popsala scénu z nočních protestů v Baton Rouge zpravodajka BBC Laura Bickerová. "Zoufají si pro spravedlnost. Ale většina z těch, co tu jsou, tvrdí, že ta není něčím, co by očekávali. Nevěří policii, říkají, že se bojí úřadů," napsala.
Na incident reagovala i demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová. "Něco je hluboce špatně, když má tolik Američanů důvod se domnívat, že je naše země nepovažuje za stejně cenné jako ostatní, a to kvůli barvě jejich pleti, uvedla v prohlášení.
USA otřásá i další případ
Louisianský incident navíc není jedinou takovou událostí, která teď otřásá Spojenými státy. Na internetu se rozšířilo i video z dalšího případu - tentokrát z Minnesoty -, které zachycuje taktéž zastřelení Afroameričana policistou.
32letý Philando Castile byl podle své přítelkyně zastřelen ve vlastním autě v St. Paul, když sahal pro řidičský průkaz. Žena video streamovala přímo z místa - krátce po neštěstí -, zatímco seděla na sedačce vedle svého zakrváceného přítele.
"Vystřelil jste na něj čtyři kulky, pane. Snažil se jen podat řidičský a technický průkaz," uvedla na videu.
Zastřelený muž se podle ní policistovi, který zastavil jeho auto, snažil vysvětlit, že má povolení k nošení zbraně a že u sebe jednu má. Castilova matka uvedla, že její syn byl prostě jen "černý a na špatném místě", cituje ji server BBC.
Castile pracoval jako vedoucí školního bufetu. Podle svých příbuzných muž zemřel nedlouho po příjezdu do nemocnice.
Guvernér amerického státu Minnesota označil jednání policistů za rasistické. "Takové chování je nepřijatelné. Stalo by se to, kdyby řidič a spolujezdec byli bílí? Nemyslím," prohlásil demokratický guvernér Mark Dayton, který požádal o prošetření případu federální ministerstvo spravedlnosti. Policejní zásah podle něho výrazně překročil adekvátní reakci při rutinní dopravní kontrole.