reklama
 
 

Policisté dopadli "Mozek Barbarů"

23. 2. 2006 10:01
Paříž - Vůdce brutálního gangu pařížských únosců a násilníků Jusef Fofana, který si říká Mozek Barbarů, byl v noci na dnešek dopaden na útěku v Pobřeží slonoviny.

Jím vedená skupina "Barbaři" minulý týden umučila židovského mladíka k smrti.

Podle nových zjištění policie je motivem krutého činu antisemitismus. Vražda šokovala Francii a francouzští politici slíbili co nejrychlejší objasnění vraždy.

Původní zprávy z uplynulého víkendu hovořily pouze o tom, že skupina žádala za propuštění třiadvacetiletého prodavače mobilních telefonů Ilana Halimiho výkupné. Další vyšetřování ale potvrzuje obavy, že za činy "Barbarů" stojí nenávist k Židům a přesvědčení, že Židé jsou bohatí a jejich únosy je možné rychle přijít k penězům.

Šéf gangu na cestě do Paříže

Policie už pozatýkala o víkendu většinu členů gangu, jeho šestadvacetiletý vůdce Jusef Fofana alias "Mozek Barbarů" ale stačil uniknout do Pobřeží slonoviny, odkud pochází. Ve středu se za ním vydali dva francouzští kriminalisté s cílem dopadnout ho a převézt zpět do Francie.

Dnes ráno ho v Abidjanu zatkli místní policisté a čeká ho deportace do Paříže. "Naši vyšetřovatelé jsou v Abidjanu a převoz Fofany je otázkou několika hodin," uvedl ráno francouzský premiér Dominique de Villepin.

Členy gangu byli přistěhovalci ze subsaharské Afriky, ale také bělošky, které měly za úkol oběti vylákat na schůzku. Právě jedna z nich, policií identifikovaná pouze jako Audrey L., zavedla Halimiho na místo, kde ho násilníci unesli.

Policie vyslýchá v souvislosti s umučením Halimiho několik desítek lidí.

Několik dní byl krutě mučen, zatímco únosci kontaktovali e-mailem jeho rodinu a žádali výkupné. Třináctého února pak policisté nalezli pořezaného Halimiho s obličejem popáleným od cigaret u železniční stanice Sainte-Geneviene-des-Bois poblíž Paříže.

Židé žádají jednoznačné vyjádření

Ještě žil, ale po převozu do nemocnice zemřel. Na protest proti jeho vraždě pochodovalo včera Paříží přes tisíc lidí, převážně příslušníků židovské komunity. Její předák Rogier Cukierman vyzval vládu k objasnění případu a k jasnému vyjádření, zda za činem stojí antisemitismus.

Gang muže držel v přistěhovalecké čtvrti Bagneux. Ta je považována za jednu z takzvaně nepřístupných zón (zones de non droit), kam se policisté odvažují většinou jen v mimořádných případech.

Dominique de Villepin i ministr vnitra Nicolas Sarkozy naznačili, že vraždu spojují s antisemitismem. Zločiny spáchané z rasové nebo náboženské nesnášenlivosti jsou ve Francii posuzovány mimořádně přísně.

"Tito zločinci byli podle všeho přesvědčení, že Židé mají hodně peněz a tímto způsobem je mohou o ně připravovat," řekl Sarkozy v parlamentu.

Antisemitského násilí loni ubylo

Z dosavadních výpovědí členů gangu vyplývá, že se zaměřovali výhradně na Židy. Několikrát údajně při pokusech o únos neuspěli. Na místech, kde bydleli, byla nalezena antisemitská literatura a materiály propagující islámský fundamentalismus.

Francie měla v uplynulých letech problémy s nárůstem antisemitských útoků na synagogy, židovské hřbitovy i na členy židovské komunity. S většinou činů byli spojováni mladí muslimští přistěhovalci. Loni se však situace zlepšila a násilných útoků výrazně ubylo, což ocenil během návštěvy Francie i izraelský premiér Ariel Šaron.

Ve Francii žije přibližně pět milionů muslimů a 600 tisíc Židů.

autor: Martin Novák | 23. 2. 2006 10:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama