Policie zvonila u únosce už dřív. Soused slyšel bušení

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
8. 5. 2013 7:10
Policie v americkém Ohiu čelí kritice, že měla osvobození žen na dosah a nejednala
Dům únosce.
Dům únosce. | Foto: ČTK

Cleveland - Alespoň dvakrát měla policie na dosah osvobození unesených a vězněných dívek v americkém Clevelandu.

Podle agentury AP lidé žijící v sousedství domu dvaapadesátiletého únosce upozornili, že za tu dobu k němu byla policie přivolána opakovaně kvůli podivným incidentům.

V prvním případě jedna sousedka uvedla, že před několika lety zavolala policii, když její dcera zahlédla nahou ženu, jak leze po čtyřech na dvoře domu. Jiný soused řekl, že policii nahlásil, že zaslechl bušení na dveře zevnitř a všiml si igelitových tašek zakrývajících okna.

V obou případech se u domu objevila policejní hlídka, ale dovnitř nešla. Minimálně jednou se prostě nedozvonila a tak zřejmě záležitost hodila za hlavu.

Případ tak vyvolal podezření z liknavosti tamější policie. Ta se dočkala už tvrdé kritiky v jiném případu před několika lety po objevení jedenácti mrtvol v domě a dvorku jednoho muže v chudinské čtvrti města. Sousedé si tam přitom dlouhodobě stěžovali na nepříjemný zápach.

Rodiny obětí pak obvinily policii, že nebraly informace o možných pohřešovaných osobách vážně.

Různý věk a vzhled dívek

Podobné kritice bude čelit i tentokrát. Když se totiž zhruba před deseti lety ve druhém největším městě Ohia postupně ztratily tři dívky, policie jejich zmizení nedávala do souvislosti.

Jednalo se o dívky odlišného vzhledu i věku a každá z nich zmizela jindy a na jiném místě.

Michelle Knightová byla pohřešována od srpna roku 2002, kdy jí bylo 18, Amanda Berryová zmizela jako 16letá v dubnu 2003 cestou z brigády a Gina DeJesusová se nevrátila domů ze školy přibližně o rok později ve věku 14 let.

A zatímco po Berryové a DeJesusové policie intenzivně pátrala a obracela se s žádostí o pomoc na širokou veřejnost, o osud Knightové se podle slov její matky příliš nestarala.

Zřejmě proto, že už byla v době svého zmizení dospělá, se o první pohřešovanou nijak zvlášť nezajímala ani média.

Babička unesené ženy Debora Knightová v pondělí řekla americkým novinářům, že většina rodiny uvěřila tvrzení policistů a sociálních pracovníků, že se Michelle nejspíš vytratila sama, v reakci na to, že jí úřady odebraly syna.

S únoscem ji prý spatřili v nákupním centru

Matka Michelle Knightové Barbara ale měla podle babičky ke své dceři velmi blízko a tomu, že by beze slova odešla z domova, nikdy neuvěřila. Proto po ní pátrala na vlastní pěst.

Ironií osudu je, že Michelle zmizela v Seymour Avenue, tedy ve stejné ulici, kde ji a další dvě dívky bratři Castrovi deset let zadržovali.

Matka v okolí vylepovala letáky, a to i poté, co se odstěhovala do jiného státu. Do Clevelandu se často vracela.

Podle serveru Cleveland.com tvrdí, že Michelle před rokem zahlédla v nákupním středisku v doprovodu staršího muže. Tři zadržení hispánští bratři jsou přitom ve věku 50, 52 a 54 let.

Jedinou obavou Barbary Knightové je teď to, aby nevyšlo najevo, že policie jméno dcery zaměnila za jméno jiné pohřešované dívky.

"Modlím se za to, aby se mnou, pokud to tedy bude ona, odjela domů a já jí mohla pomoc vypořádat se s tím, čím si musela projít. Během těch deseti let se toho tolik stalo. Má mladší sestru, kterou nikdy neviděla. Tolik mi chyběla," cituje Cleveland.com matku jedné z unesených Američanek.

 

Právě se děje

Další zprávy