Praha - Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová se vyslovila pro zvýšení tlaku na ty členské země Evropské unie, které nesouhlasí se spravedlivým rozdělením uprchlíků. V rozhovoru v německé veřejnoprávní televizi ZDF řekla, že by těmto zemím omezila finanční pomoc.
"Tady je potřeba odpovědnosti všech 28 členských států," zdůraznila ministryně. Podle ní je třeba uvažovat o tom, zda neomezit finanční prostředky pro tyto nesolidární země. Jednou z možností je "redukovat požadavky, pokud není solidární odpovědnost", řekla.
"Vysoký počet migrantů staví EU před existenční výzvu," uvedla dále Miklová-Leitnerová. "Buď Evropa na problému s uprchlíky ztroskotá, nebo z něj Unie vyjde posílená - zejména díky spravedlivému rozdělení uprchlíků," dodala.
Merkelová: Je to starost všech
Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla, že pokud se země Evropské unie nedohodnou na spravedlivém rozdělení uprchlíků, je otázkou, zda přežije schengenský prostor.
"Není možné, aby někdo říkal, že to není jeho starost. My všichni jsme Evropa, musíme postupovat společně," řekla. "Státy se musejí podělit o odpovědnost za uprchlíky, kteří zde žádají o azyl," uvedla kancléřka.
Lucemburské předsednictví Evropské unie kvůli migrační krizi svolalo na 14. září mimořádnou schůzku unijních ministrů vnitra a spravedlnosti. Premiéři zemí visegrádské skupiny se sejdou ještě dříve, také kvůli uprchlické krizi. V pátek v Praze. Členy skupiny jsou Slovensko, Česká republika, Polsko a Maďarsko.
Evropou minulý týden otřásl nálezu chladírenského vozu s těly 71 udušených běženců na východě Rakouska.
Maďarský soud v sobotu uvalil měsíční vazbu na čtyři muže zadržené ve spojitosti s případem hned ve čtvrtek; v noci na dnešek maďarská policie zatkla pátého podezřelého. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v neděli kritizoval přístup některých východoevropských zemí k migrační krizi a označil ho za skandální.
Při sobotním rozhodování soudu v maďarském Kecskemétu o vazbě svět poprvé spatřil tři Bulhary a jednoho Afghánce, kteří jsou podezřelí z pokusu o převezení desítek uprchlíků, kteří v chladírenské dodávce zemřeli. Také pátý zatčený je Bulhar.
Maďarsko terčem kritiky
Maďarsko se nyní potýká s mimořádně silným přílivem uprchlíků, kteří se chtějí dostat dál do západní Evropy takzvanou balkánskou cestou.
Už v neděli stalo hlavním terčem ostré kritiky od francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse. Ten v rozhovoru pro francouzská média vytkl zemím z východu Evropy neochotu akceptovat v rámci EU kvóty pro přijímání běženců, což označil za skandální. Jmenovitě Maďarsko pak obvinil z nerespektování "společných evropských hodnot" kvůli výstavbě plotu proti uprchlíkům na hranici se Srbskem. Maďarsko budování základní části plotu v délce 175 kilometrů dokončilo v sobotu.