V autě zemřelo 71 uprchlíků, mezi oběťmi jsou i děti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2015 14:35
Maďarská policie v souvislosti s tragédií zadržela čtveřici převaděčů - tři Bulhary a Afghánce.
Rakouský policista u automobilu, v němž byly nalezeny ostatky sedmi desítek uprchlíků.
Rakouský policista u automobilu, v němž byly nalezeny ostatky sedmi desítek uprchlíků. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská policie oznámila, že v nákladním voze, jenž byl nalezen ve čtvrtek na východě země, bylo 71 těl. S největší pravděpodobností jde o uprchlíky.

"Ve voze jsme našli syrský pas," uvedl na tiskové konferenci rakouský policejní ředitel pro Burgenlandsko Hans Peter Doskozil. Původ všech obětí není jasný, nicméně zřejmě nepocházely z Afriky.

Mezi mrtvými je 59 mužů, osm žen a čtyři děti. Nejmladší z nich byla holčička ve věku jednoho až dvou let, ostatním dětem bylo mezi osmi a desíti.

Původní odhady policie přitom hovořily o dvaceti až padesáti oběťmi. "Kolegové pracovali celou noc a vynášeli těla," citoval list Kronen Zeitung policejního mluvčího Helmuta Marbana.

Ostatky uprchlíků, kteří zemřeli v nákladním prostoru uprchlíků, budou převezeny do Vídně.
Ostatky uprchlíků, kteří zemřeli v nákladním prostoru uprchlíků, budou převezeny do Vídně. | Foto: Reuters

Zemřeli už před příjezdem do země

Dosavadní závěry vyšetřovatelů ukazují na to, že uprchlíci se v chladírenském voze udusili. Zemřeli nejspíš už před příjezdem do Rakouska.

Policie také zmínila, že jednou z příčin neštěstí mohla být nehoda.

Hans Peter Doskozil na tiskové konferenci prohlásil, že maďarské úřady zadržely tři podezřelé.

Maďarská policie následně na webu upřesnila, že ve vazbě jsou hned čtyři lidé - tři Bulhaři a Afghánec, z nichž ani jeden nemá maďarské občanství. Dále uvedla, že součástí zátahu proti převaděčům byly domovní prohlídky a výslechy zhruba dvaceti svědků.

Média až dosud s odvoláním na maďarské úřady uváděla, že vozidlo si zaregistroval v Maďarsku občan Rumunska. Rumunské ministerstvo zahraničí ale tuto informaci v pátek odmítlo.

Vůz s maďarskými poznávacími značkami byl nalezen na dálnici A4, která spojuje Vídeň s Budapeští, a to nedaleko města Neusiedl am See. U krajnice stál už od středy, nicméně těla byla objevena až ve čtvrtek.

"Automobil vyjel ve středu ráno směrem na Budapešť. V odstavném pruhu stál zřejmě více než 24 hodin," zaznělo na tiskové konferenci.

Vozidlo bylo odtaženo do bývalé příhraniční veterinární stanice v Nickelsdorfu, kde jsou vhodné podmínky pro ohledání mrtvých těl. Poté budou ostatky převezeny do ústavu soudního lékařství ve Vídni, kde budou podrobeny pitvě.

Vyhozené oblečení forenzních specialistů, kteří vyšetřují tragickou smrt sedmi desítek uprchlíků v nákladním prostoru automobilu odstaveném na dálnici.
Vyhozené oblečení forenzních specialistů, kteří vyšetřují tragickou smrt sedmi desítek uprchlíků v nákladním prostoru automobilu odstaveném na dálnici. | Foto: Reuters

Ministryně volá po solidaritě

Ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová v reakci na hrůzný nález prohlásila, že by měli mít žadatelé o azyl právo legálně vstoupit na území Evropské unie, aby mohli získat status uprchlíka.

Zároveň vyzvala k větší solidaritě mezi členskými státy Evropské unie při řešení uprchlické otázky, především pak ke spravedlivému přerozdělení žadatelů o azyl. Rovněž řekla, že by uvítala vytvoření záchytných center OSN v krizových oblastech a u vnějších hranic EU, kde by lidé získali možnost do Unie odcestovat legálně.

Rakouské úřady očekávají, že v nadcházejících dnech se počet běženců přicházejících do země přes Maďarsko zvýší. Policie v Burgenlandu, který s Maďarskem sousedí, a také ve Štýrsku a Korutanech proto dostane posily.

 

Právě se děje

Další zprávy