Čtyři podezřelí ze smrti 71 uprchlíků jsou na měsíc ve vazbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2015 22:37
Zadržení zůstanou ve vazbě do 29. září. Soud vyhověl žádosti maďarských žalobců.
Dodávka s mrtvými běženci
Dodávka s mrtvými běženci | Foto: Reuters

Kecskemét (Maďarsko) - Soud v maďarském Kecskemétu v sobotu uvalil měsíční vyšetřovací vazbu na čtyři muže podezřelé z podílu na smrti 71 uprchlíků v chladírenském voze na východě Rakouska.

Zadržení tak zůstanou ve vazbě do 29. září, informovala agentura AFP. Soud vyhověl žádosti maďarských žalobců.

"Doba předběžného zadržení čtyř podezřelých byla prodloužena do 29. září," oznámil soudce Ferenc Bicskei na tiskové konferenci poté, co skončilo uzavřené jednání soudu.

Toho se zúčastnili i samotní podezřelí, kteří byli podle agentury AP předvedeni v poutech. Každý z nich si nesl lahev s vodou.

Těla pravděpodobně syrských uprchlíků našla rakouská policie ve čtvrtek v odstaveném nákladním voze na dálnici mezi Budapeští a Vídní.

Pro podezření z podílu na tragédii byli v Maďarsku zadrženi tři Bulhaři ve věku 29, 30 a 50 let a 28letý Afghánec. Podle agentury APA jde mimo jiné o bulharského obchodníka s libanonskými kořeny, který je majitelem nákladního auta, a také o dva řidiče, Bulhara a Afghánce.

Není jasné, jak dlouho mrtvá těla byla v automobilu, který v minulosti patřil slovenskému masokombinátu Hyza a dosud nese logo této firmy. Podle maďarských úřadů vyjel do Rakouska právě z Kecskemétu v centrálním Maďarsku.

Policie se zatím domnívá, že migranti už byli mrtví, když nákladní vůz překročil maďarsko-rakouskou hranici, což se pravděpodobně stalo v noci na čtvrtek. Rakouské úřady se dále domnívají, že oběti se udusily. Výsledky pitev jsou očekávány v řádu dní.

Mluvčí maďarského státního zastupitelství Gábor Schmidt novinářům podle AP řekl, že maďarské úřady vyšetřují podezřelé kvůli pašování lidí, zatímco jejich podíl na smrti běženců v tuto chvíli vyšetřují rakouské úřady.

APA napsala, že pokud by pitvy ukázaly, že uprchlíci byli mrtví už před převozem do Rakouska, ujaly by se stíhání v první linii maďarské úřady.

Mluvčí rakouské policie Helmut Marban ujistil, že "milimetr po milimetru" vyšetřovatelé zkoumají také chladírenskou dodávku. V současnosti jsou rovněž vyhodnocovány mobilní telefony obětí, které by měly usnadnit zjištění jejich totožnosti a původ.

Nalezené doklady přitom nasvědčují tomu, že přinejmenším část obětí pochází ze Sýrie.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy