Recidivista zaútočil na koptské křesťany před kostelem u Káhiry. Zabil devět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2017 0:24
Dva muži zaútočili na kostel na předměstí Káhiry. Jednoho z nich policie zastřelila, druhého později dopadla.
Deset lidí včetně útočníka zemřelo po střelbě před koptským kostelem na předměstí egyptské Káhiry. | Video: Reuters

Káhira - Nejméně devět lidí v pátek zemřelo při dvou útocích na koptské křesťany v Káhiře. Recidivista střílel u křesťanského obchodu a později před kostelem, kde zabil věřící i policistu. K masakru se přihlásil teroristický Islámský stát (IS). Údaje různých zdrojů o počtu obětí se liší.

Atentátník začal střílet před kostelem na jižním předměstí Káhiry, kde zavraždil nejméně sedm lidí, z toho šest věřících a jednoho policistu. Poté byl sám zraněn a zatčen, uvedlo podle agentury Reuters egyptské ministerstvo vnitra.

Před útokem na kostel muž střílel i na obchod, o němž Koptové tvrdí, že patří jednomu z nich. Na místě přišli o život dva křesťané, napsala agentura DPA.

Ministerstvo zdravotnictví v prvním prohlášení oznámilo, že z pěti zraněných osob jsou dvě ženy ve vážném stavu.

Vyšetřovatelé atentátníka identifikovali, ale neuvedli jeho jméno. Sdělili jen, že jde o muže, který již od minulého roku provedl několik útoků.

Původní zprávy hovořily o nejméně dvou útočnících, z nichž jeden byl údajně zabit a druhý uprchl. Bezpečnostní zdroje a místní média také dříve uváděla, že u kostela zahynuli tři policisté. Ministerstvo vnitra podle Reuters nevyjasnilo důvod odlišnosti svých nově zveřejněných informací.

Foto: Reuters

K útoku na kostel v obci Helván se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil IS. Odpovědnost za krveprolití ale ničím nedokázal, upozornil Reuters. V tvrzení citovaném agenturou AFP hovoří IS o skupině útočníků, což odporuje poslední verzi událostí podané egyptskou vládou.

Prezident Abdal Fattáh Sísí vyjádřil soustrast rodinám obětí a nařídil zvýšit bezpečnost na ohrožených místech. Kostel v obci Helván jižně od Káhiry již přitom policisté hlídali v rámci zpřísněných opatření před oslavami pravoslavných Vánoc.

Útoky na koptskou menšinu si v Egyptě od prosince 2016 vyžádaly více než 100 obětí. Koptové jsou největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě a tvoří deset procent egyptského obyvatelstva. K většině atentátů na ně se přihlásil takzvaný Islámský stát.

České ministerstvo zahraničí na Twitteru útok odsoudilo a vyslovilo soustrast rodinám obětí. Zároveň vyjádřilo podporu egyptské vládě v boji proti terorismu

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy