Stříleli po každém, kdo ještě dýchal. Svědci popisují masakr na Sinaji, Egypt slibuje tvrdou pomstu

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2017 20:00
Útočníků na mešitu na Sinajském poloostrově bylo minulý pátek přes dvacet. Někteří měli masky. Egypťané, kteří nejkrvavější teroristický útok v dějinách přežili, nechtějí mluvit s novináři kvůli možné pomstě radikálních islamistů. Vláda v Káhiře slibuje, že proti teroristům daleko rázněji zakročí. To už ale slibovala i dříve.
Krev zraněných i obětí a zbytky nábojnic na podlaze v mešitě v egyptské vesnici Bír Abíd.
Krev zraněných i obětí a zbytky nábojnic na podlaze v mešitě v egyptské vesnici Bír Abíd. | Foto: Reuters

Káhira - Dvacet minut trval krvavý páteční masakr v mešitě na Sinaji.

Střela uvnitř mešity si vyžádala 305 mrtvých.
Střela uvnitř mešity si vyžádala 305 mrtvých. | Foto: Reuters

Vypověděli to svědci, kteří přežili. Bylo jich méně než mrtvých. Výbuchy granátů a střelba z automatických zbraní připravily během tradiční páteční muslimské modlitby o život 305 lidí, 128 osob je zraněných. 

Útočníci oblečení do maskáčů a černých triček přijeli do sinajské vesnice Bír Abíd ve čtyřech terénních vozech. Vstoupili do mešity zrovna ve chvíli, kdy chtěl tamní imám Muhammad Rázik zahájit promluvu. Sám nakonec jako zázrakem přežil. 

"Sesunulo se na mě několik zakrvácených těl. Vrazi stříleli po každém, kdo vypadal, že dýchá,"  řekl v rozhovoru pro egyptskou televizi DMC.

Podle dalšího svědka Abdala Abdalláha-Násira jeden z teroristů křičel, aby z mešity odešly děti. Přesto je mezi mrtvými sedmadvacet nezletilých. "Viděl jsem všude kolem mrtvé. Nemyslel jsem si, že někdo přežije," vypověděl Abdalláh-Násir.

Mešita Al Rawdah v Bir Al-Abed.
Mešita Al Rawdah v Bir Al-Abed. | Foto: Reuters

Teroristé obstoupili budovu tak, aby nikdo nemohl ven. Venku pak stříleli na přijíždějící sanitky. Po krvavém masakru nastoupili zpět do vozů a odjeli.

Svědci dodnes nechtějí s novináři mluvit ze strachu, že se jim džihádisté pomstí. "Můžou nás zabít," řekl jeden z nich.

Příbuzní zraněných čekali u nemocnic v egyptském městě Ismailíja, vzdáleném dvě hodiny autem od místa činu.

Vesnice Bír Abíd, ve které se páteční krvavý incident odehrál, má zhruba osm stovek obyvatel. Podle agentury Reuters tak teroristé během dvaceti minut vyhladili skoro celou místní mužskou populaci. Některé rodiny už nemají žádného mužského člena.

Není zatím jasné, proč si džihádisté vybrali právě tuto vesnici. Její obyvatelé jsou vyznavači velmi tolerantní, liberální větve sunnitského islámu: súfismu.

Toto učení neodmítá hudbu nebo tanec a staví svým duchovním okázalé hrobky. Islamističtí radikálové považují súfisty za odpadlíky a jejich hrobky i mešity ničí.

Druhým důvodem útoku může být fakt, že vesnici Bír Abíd obývají příslušníci kmene Savarká, který spolupracuje s egyptskou armádou a policií.

Nikdo se nepřihlásil

K masakru se zatím nikdo nepřihlásil, ale svědci uvedli, že jeden z mužů měl v ruce vlajku tzv. Islámského státu. K tomu se od roku 2014 hlásí na Sinaji a v celém Egyptě teroristická skupina, která si původně říkala Ansár Bajt al-Makdís.

Egyptští vojáci a policisté považují za nejnebezpečnějšího džihádistu v zemi muže, který byl dřív jedním z nich - bývalého důstojníka elitní armádní jednotky Hišáma Ašmávího.

Před deseti lety ho armáda kvůli jeho radikálním postojům propustila. Z Ašmávího se stal brzy nejhledanější džihádista v Egyptě. Působil na Sinaji a na čas zmizel za hranice do Libye, kde vedl jeden z výcvikových táborů tamní odnože teroristické sítě al-Káida.

V roce 2015 zveřejnil Hišám Ašmáví audionahrávku, na které vybízel ke svržení režimu egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. "Musíte se spojit a postavit se nepříteli. Nemějte z něj strach, ale bojte se Boha, pokud jste skutečný věřící," vyzýval tehdy Ašmáví.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí slíbil po pátečním útoku zničení islamistů na Sinaji. To ale udělal i v minulosti při jiných atentátech. "Budou zabíjet znovu. Dá se s nimi bojovat jen tak, že budou zabiti," prohlásil Gamal Avád z egyptského ministerstva pro náboženské otázky. 

Nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Teroristé přepadli a obklíčili mešitu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 57 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy