Nastává éra postchalífátu. Základnou Islámského státu by se mohl stát Balkán, varuje expert

Marek Hudema Marek Hudema
27. 12. 2017 16:00
Na Blízkém východě podle izraelského odborníka na terorismus Shaula Shaye probíhá zápas o moc mezi Íránem a Saúdskou Arábií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Džihádisté z Islámského státu letos ztratili takřka celé své území v Sýrii i Iráku, včetně hlavních bašt - měst Rakka a Mosul. Po pádu jejich chalífátu nastává éra postchálifátu, upozorňuje expert na terorismus Shaul Shay z The Institue for Policy and Strategy z izraelské Herzlíje.

Podle něj nyní na Blízkém východě probíhá zápas o vliv a moc mezi Íránem a Saúdskou Arábií. A Evropa by se měla postavit na stranu Saúdů.

Írán se snaží vyplnit prázdné místo, které zbylo na mapě po Islámském státu. Zároveň teroristé budou hledat novou základnu a jednou z nich by se mohl stát Balkán, tvrdí Shay, který se nedávno v Praze zúčastnil konference Homeaffairs pořádané think-tankem Evropské hodnoty.

"Na Blízkém východě teď probíhá velká hra o moc. Hraje se v Libanonu, Jemenu, Bahrajnu, Iráku i Sýrii. Na jedné straně stojí Írán a jeho spojenci, šíité, zástupci menšinové větve islámu. Na druhé straně je aliance sunnitů, většinové větve islámu, vedená Saúdskou Arábií, Egyptem a dalšími arabskými zeměmi," vysvětluje Shay.

Zlotřilý stát Írán

Írán přitom k prosazování svého vlivu nepoužívá přímo masivně svoji armádu, ale podporuje "zástupné síly", jako jsou hútíjští povstalci v Jemenu, opozice v Bahrajnu nebo teroristická organizace Hizballáh v Libanonu. Neválčí přímo, ale poslal například do Sýrie, Iráku a dalších států své poradce, instruktory nebo najaté bojovníky z jiných zemí. 

Shaul Shay.
Shaul Shay. | Foto: Libor Fojtík

Podle Shaye se Írán historicky považuje za dominantní mocnost na Blízkém východě a Íránci věří, že jsou schopni vést muslimský svět. Podporují přitom, pokud o to stojí, i radikální sunnitská hnutí, například palestinské organizace Islámský džihád či Hamás. Teherán chce změnit uspořádání Blízkého východu. Proti Íránu vystupuje zejména Saúdská Arábie.

Podle Shaye by Spojené státy stejně jako Evropa měly podporovat Saúdskou Arábii. "Pokud USA a Evropa Saúdské Araby podpoří, budou moci zadržovat íránský vliv, v opačném případě to bude velmi těžké," upozorňuje.

"Írán je zlotřilý stát," říká s odkazem na pojmenování režimů, které podporují mezinárodní terorismus a chtějí změnit současný mezinárodní řád. "Od začátku existence současného teokratického režimu v roce 1979 Írán přijal využívání terorismu, což však nenazývá terorismus, ale revoluční násilí či export revoluce. Je velmi nebezpečný," varuje.

Auta a nože místo bomb

Islámský stát, jehož porážka umožnila poslední růst vlivu Íránu, bude podle Shaye i po ztrátě svého území stále existovat. Džihádisté tvrdí, že obnovili chalífát, stát pravých muslimů s jedním náboženským a politickým vládcem. Chalífát přitom původně zanikl v roce 1924. Tato myšlenka však mnohé radikály přitahuje.

Islámský stát bude zřejmě nadále silný na internetu a může se pokusit získat základnu jinde. A bude také provádět teroristické útoky proti Západu včetně Evropy. Protože ale nyní nemá tolik peněz, bude podle experta využívat "jednoduché" nástroje. Místo bomb a střelných zbraní třeba auta a nože.

"Evropa kvůli tomu nezkolabuje. Není to skutečná hrozba. Více se bojím o Balkán," varuje Shay. Islámský stát se na něj může zaměřit. Žijí tam skupinky radikálních muslimů a podle něj se právě na Balkán vracejí někteří džihádisté z Iráku a ze Sýrie.

Islámský stát byl přitom vždy mnohem silnější a také páchal více atentátů, v oblastech, kde byla původní muslimská společenství a existovaly tam muslimské státy nebo polostáty.

"V Evropě je takové místo jen Balkán. Je tu Bosna a Hercegovina, Kosovo, Albánie. Z hlediska vizí radikálních islamistů je to pro ně vhodné místo. Pokud si budou chtít vytvořit v Evropě základnu, bude to tam," varuje izraelský expert.

Video: Rozstřílený Mosul navštívili reportéři Aktuálně.TV

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 34 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 36 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy