Ozbrojenci v mešitě zabíjeli systematicky, kontrolovali oběti. Nezastrašíte nás, říkají súfisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2017 16:54
Páteční teroristický útok na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal přes tři stovky obětí včetně 27 dětí. Z výpovědí svědků postupně vyplývají děsivé podrobnosti masakru.
Nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Teroristé přepadli a obklíčili mešitu | Video: Reuters

Káhira - Teroristé, kteří v pátek v mešitě na severu Sinajského ostrova zmasakrovali účastníky bohoslužby, si počínali velmi krutě, mimo jiné dobíjeli zraněné. Vyplývá to z výpovědí přeživších a generálního prokurátora Nabíla Sádika, které v neděli citovala agentura AP.

Podle dosavadní bilance přišlo v přepadené mešitě Ravda v Bir al-Abdu o život 305 lidí, včetně 27 dětí, a 128 dalších osob bylo zraněno. Počet mrtvých se může ještě zvýšit, neboť řada zraněných je ve vážném stavu.

Podle upřesněných informací 25 až 30 ozbrojenců s černým praporem teroristické organizace Islámský stát (IS) přijelo k mešitě v pěti vozech SUV a zaujali pozice u vchodů a oken. V okamžiku, kdy místní imám zahájil modlitby, začali útočníci střílet a házet granáty na přibližně 500 lidí, kteří byli v mešitě.

Mezi věřícími propukl křik a nářek vyvolaný bolestí a strachem, napsala AP. Část lidí v panice zamířila ke dveřím, část se drala k oknům ve snaze dostat se ven, ale i tam na ně čekala smrt. Přeživší podle AP hovořili o plačících dětech, které viděly rodiče a sourozence padající pod kulkami nebo roztrhané explozemi granátů.

Útočníci byli podle svědků při masakru natolik klidní, že po prvním kole střelby metodicky kontrolovali oběti, zda nejeví nějaké známky života. Ty, kteří se hýbali nebo dýchali, nemilosrdně stříleli do hlavy nebo do hrudi. Když k mešitě přijely záchranky, zahájili palbu i na ně. Pak nastoupili do svých aut a ujeli.  Podle některých svědků vraždění trvalo asi 20 minut.

Ke zločinu se doposud nikdo nepřihlásil. Neučinila tak ani teroristická organizace Islámský stát (IS), pod jejímž praporem útočníci vraždili a která je hlavním podezřelým.

Celý Egypt se kvůli masakru od soboty zahalil do třídenního státního smutku, který vyhlásil prezident Abdal Fattáh Sísí.

Místní obyvatelé si myslí, že pachatelé si terč útoku vybrali záměrně kvůli tomu, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

Súfisté v neděli dali podle agentury AFP najevo odhodlání tragickou událost překonat a oznámili, že uskuteční většinu akcí naplánovaných na pátek k oslavě výročí proroka Mohameda.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy