Policie v Chicagu je rasistická, dokazuje oficiální zpráva. Černoši se mají proč bát

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
14. 4. 2016 15:30
Zpráva se opírá o solidní důkazy, že "barevní" lidé - zejména Afroameričané - mají s policií delší dobu "neúměrně negativní zkušenosti". Dokument je podložen statistikami a výpověďmi svědků. Ze 404 přestřelek, ke kterým v Chicagu došlo mezi lety 2008 a 2015, byl v 299 případech zraněn nebo zabit Afroameričan a v 55 člověk hispánského původu. Dokument ale poukazuje i na každodenní přestupky policie, které černochům ubírají jejich právo na svobodu pohybu. Šéfem chicagské policie se tento týden definitivně stal černoch Eddie Johnson.
Nepokoje ve Fergusonu (ilustrační foto).
Nepokoje ve Fergusonu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Chicago - Černoši žijící v americkém Chicagu mají vážný důvod obávat se policie. Tamní sbor ochránců pořádku je zamořen rasismem.

Tvrdí to alespoň oficiální zpráva pracovní skupiny, kterou si nechal vypracovat chicagský starosta Rahm Emanuel. Po sérii incidentů, které město dostaly i do hledáčku ministerstva spravedlnosti.

Dokument tvrdí, že nedůvěra k policii je opodstatněná.

"Existují solidní důkazy, že 'barevní' lidé - zejména Afroameričané - mají s policií delší dobu neúměrně negativní zkušenosti. K dispozici jsou i robustní důkazy, že tato praxe pokračuje nadále, a to skrze značně různorodé tendence spojené s použitím síly, kontrolami na ulici i v dopravě a s předpojatostí v samotném policejním dohledu," uvedla pracovní skupina.

Zpráva tak podle serveru The New York Times podporuje dlouhá desetiletí trvající stížnosti černošského, ale i hispánského obyvatelstva na špatné zacházení a ignoraci svých práv.

Zprávu podepírají i policejní data

Dokument je podložen statistikami a výpověďmi svědků. Rozšířené přesvědčení, že "policie nechová úctu k životu 'barevných'", potvrzují i vlastní data chicagského sboru.

Ze 404 přestřelek, ke kterým v Chicagu došlo mezi lety 2008 a 2015, byl v 299 případech zraněn nebo zabit Afroameričan a v 55 člověk hispánského původu. Ve 33 případech byl obětí běloch. Obyvatelstvo města přitom zmíněné tři skupiny tvoří v podstatě rovným dílem.

"Smrt mnoha barevných mužů a žen, jejichž život skončil jen kvůli setkání s chicagskou policií, se stal důležitou výzvou k mobilizaci. Rozhořčení ukázalo hluboké a dlouhotrvající rozpory mezi černošskou a latinskoamerickou komunitou na jedné straně a policií na straně druhé," uvádí zpráva.

I tento týden vyšli lidé v Chicagu do ulic, tentokrát kvůli zabití 15letého černošského chlapce, kterého smrtelně postřelil strážník.

Série medializovaných incidentů napříč Spojenými státy, při nichž policista - většinou běloch - zastřelil černocha, v posledních letech otřásá celou zemí.

Bez svobody pohybu...

Dokument poukazuje i na každodenní a všudypřítomné přestupky, které lidem mnoha ras nedovolují užívat například i základního práva na svobodu pohybu.

Z tisíců evidovaných případů obyčejného policejního zastavení na ulici byl předmětem zájmů strážníka v 72 procentech případů černoch. Tři ze čtyř incidentů, kdy chicagský policista v letech 2012 až 2015 použil paralyzér, byly zaměřeny proti Afroameričanům.

"Znovu a znovu jsme slýchali o bezdůvodném zastavování, slovních a fyzických útocích - v některých případech i o zatýkání a následném zadržování bez právního zástupce. Mnohé z těchto hlasů patřily mladým lidem, kteří se denně setkávají s policií, ať už na ulici, nebo ve školách. Příliš mnoho z našich obyvatel je denně vystaveno riziku, že je zadrží policie, která je zbavuje základních lidských práv," píše se ve zprávě.

Šéfem policie se stal černoch

Zpráva přitom vyšla v době, kdy je zločin v Chicagu na vzestupu. Střelba meziročně vzrostla skoro o 80 procent, vraždy o více než 60 procent.

Pracovní skupinu starosta ustanovil loni poté, co se objevilo video zachycující bělošského policistu Jasona Van Dykea, jak střílí - a usmrcuje – černošského mladíka Laquana McDonalda. Smrt teenagera vehnala černošské obyvatelstvo Chicaga do ulic. Starosta posléze sesadil místního šéfa policie a na jeho místo tento týden definitivně usedl černoch Eddie Johnson.

Chicagský policejní sbor je podle serveru The New York Times druhým největším městským policejním sborem v USA. Pracovní skupina navrhla více než sto opatření, která by měla pomoci tamní policii reformovat.

 

Právě se děje

Další zprávy