Šéfa chicagské policie McCarthyho odvolali kvůli kauze zastřeleného černošského chlapce

ČTK ČTK
1. 12. 2015 19:30
Případ sedmnáctiletého černocha zabitého při policejním zásahu vzbuzuje v USA velké emoce. Policista který do něj vypálil šestnáct ran již byl obviněn v vraždy. Nyní chicagský starosta odvolal i policejního šéfa, aby podobným skutkům v budoucnu zabránil.
Odvolaný policejní náčelník McCarthy na snímku z roku 2014.
Odvolaný policejní náčelník McCarthy na snímku z roku 2014. | Foto: Reuters

Chicago (USA) - Starosta amerického Chicaga Rahm Emanuel zbavil funkce náčelníka místní policie kvůli kauze bělošského policisty obžalovaného loni v říjnu z vraždy nezletilého černošského mladíka. Případ vyvolal v posledních dnech v USA emoce, když byl z nařízení soudu před týdnem zveřejněn videozáznam celého incidentu, při němž policista Jason Van Dyke do mladíka vypálil šestnáct ran.

Z videa je patrné, že Van Dyke do sedmnáctiletého Laquana McDonalda pálil i poté, co už ležel bezvládně na zemi. Vedení chicagské policie tvrdí, že než policista začal střílet, zaútočil na něj mladík nožem. Podle policejních odborů Van Dyke jednal ze strachu a v sebeobraně. Státní zástupkyně Anita Alvarezová ale má za to, že zásah byl neoprávněný. Mladík u sebe sice měl nůž, policistu ale nijak neohrožoval.

Van Dyke byl obviněn z vraždy. Po zveřejnění videa uspořádali kritici policejního vedení v Chicagu demonstraci, na níž žádali odvolání policejního šéfa Garryho McCarthyho. Starosta Emanuel až do dnešního dne odvolat McCarthyho odmítal, ale dnes už tlak rozhořčené veřejnosti neustál. Na tiskové konferenci oznámil, že po zastřelení černošského mladíka je třeba jednat.

"Musíme přijmout konkrétní kroky, abychom zabránili podobným nezákonným skutkům v budoucnu, abychom zajistili bezpečnost a práva všech obyvatel města a vybudovali svazky pevné důvěry mezi policií a obyvatelstvem, jemuž policisté přísahali sloužit," prohlásil starosta. Zároveň oznámil zřízení speciálního týmu, který prověří vnitřní kontrolní systém chicagské policie a dohlédne na služební výcvik.

V uplynulých letech vedly zásahy bělošských policistů proti často neozbrojených černochům ve Spojených státech k růstu napětí. K nejsledovanějším případům, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černochů Michaela Browna ve Fergusonu či Erika Garnera v New Yorku.

 

Právě se děje

Další zprávy