Krakov /od našeho zvláštního zpravodaje/ - Atmosféra v Krakově, Mekce polské kultury, se od Prahy na první pohled moc neliší.
Historické centrum města, kterému dominují náměstí Rink Glowny, hrad Wawel a židovská čtvrť Krezimierz, to všechno je opravené, udržované a plné turistů. Ulice širšího centra jsou zase, jako v každém velkém městě, plné spěchajících lidí.
Málokterý turista si všimne, že se tu druhou říjnovou neděli děje něco neobvyklého. Že Poláci volí nový parlament, že Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO) po čtyřech letech obhajuje premiérský post.
Ne že by v ulicích 750tisícového města nevisely předvolební plakáty. Předvolební agitka ale nebije do očí tak, jak jsme zvyklí z Česka. Kampaň zdaleka není tak agresivní.
Podezřelý balíček odklidila policie
I když: o mnoho kilometrů dál, v jednom z okrsků ve městě Gorzów Wielkopolski šli lidé k urnám se zpožděním. Policie musela podle čtk nejprve odklidit balíček s cedulkou vararující, že se v něm nacházejí výbušniny, a prohledat okolí.
Své domovy museli opustit i obyvatelé paneláku vedle školy, v níž postižená volební místnost je. Ústřední volební komise ještě nerozhodla, zda kvůli tomuto incidentu prodlouží hlasování. Volební místnosti jsou otevřené do devíti večer.
Nenápadné plakáty
To v Krakově je relativní klid. Jsou zde sice plakáty a seznamy kandidátů, ale nejsou nijak velké a nápadné. Visí trochu "ukrytě", jako by to nejdůležitější ze všeho bylo, aby návštěvníky města moc nerušily.
Kdo by si ale myslel, že Poláci o politiku nestojí a parlamentní volby je nezajímají, je na omylu. Krakované politiku sledují, a to velmi pozorně.
Dokonce dávají veřejně najevo, komu dají svůj hlas. Na dveřích mnoha barů, kaváren, ale i obchodů jsou vylepeny obrázky těch, s nimiž jejich majitelé sympatizují. Jedna tvář jasně dominuje: tvář Donalda Tuska.
Kaczynski dělá ostudu
"Nesmíš se divit, vysvětluje šestadvacetiletý absolvent technické univerzity Mirek, který sice ještě nemá práci, ale o svou budoucnost se nebojí.
"Nechceme, aby nám Kaczynski dál dělal ostudu. Je to nebezpečný blázen a jeho politika by nás dostala do izolace," řekl Aktuálně.cz.
"Koukni na jeho poslední kousek - urazil (německou kancléřku) Merkelovou, když prohlásil, že byla zvolena neprávem a to je jen jeden příklad za všechny," vysvětluje rozhořčeně a usrkává při tom piva.
Mirek zdaleka není jediný, koho poslední výpad Jaroslava Kaczynského pobouřil. Krakované urážku německé kancléřky často používají jako příklad nesnášenlivé a agresivní politiky, s níž už nechtějí mít nic společného.
Mladý Polák sedí v jednom z politicky "označených" barů. Kromě toho, že byl plakát vylepen na dveřích, se krakovský lídr kandidátky Občanské platformy vyjímá také na zdi uvnitř. Na stolech jsou navíc stranické letáčky.
Do rozhovoru se pouští až v momentě, kdy končí televizní zprávy. Veškeré osazenstvo v tichosti sleduje předvolební zpravodajství. V hospůdce by v té chvíli bylo slyšet spadnout špendlík.
Když se na obrazovce objeví sitcom, nápadně připomínající český seriál Comeback, hosté televizi přestávají vnímat.
Tuskův koktejl chutná
Když zaslechne hovor na téma nedělní volby, vmísí se do něj i devětadvacetiletá dcera majitelky restaurace Gosia. Pracuje jako administrativní pracovnice v turistickém centru a ve volných chvílích v rodinném podniku vypomáhá.
Donalda Tuska vnímá jako pokrokového politika, který zemi za jedno volební období vyvedl z mezinárodní izolace, nastartoval ekonomický růst a otevřel kohoutky s evropskými penězi. Postupně se do diskuze zapojují i zbylí hosté pivnice - nemluví anglicky, a tak se Gosia nabízí jako tlumočnice.
Všichni si notují. Nutno dodat, že téměř věrně kopírují hesla a argumenty z volební kampaně Tuskovy Občanské platformy. Jak vidět, i ona - tak jako ostatní politické strany - říká lidem to, co chtějí slyšet.
Tusk hlásá před volbami orientaci na Západ, ale i vstřícné vztahy s Ukrajinou a Ruskem, nabádá k upuštění od nacionalismu a xenofobie a vyzývá k boji proti puritánským postojům stále velmi silné katolické církve.
Víra zůstává, předsudky mizí
To ale neznamená, že by se Poláci odvraceli od víry. Silný vztah k náboženství je v Krakově cítit na každém rohu. Projít delší ulici, aniž byste narazili na členy řeholních řádů, je téměř nemožné.
O politice se ale boží služebníci bavit nechtějí - mají na práci důležitější věci, říkají.
Všechny kostely jsou otevřené, několikrát denně se v nich konají bohoslužby a Krakované na ně chodí. Pomodlit se jdou staří i mladí, lidé v oblecích i v teplákových soupravách.
V názoru na politiku a budoucnost země se postoje Poláků od těch českých diametrálně liší.
Poláci v sobě nemají to, co Václav Havel definoval jako "blbou náladu". Na politku nerezignovali. Krize jako by na jejich zemi vůbec nedolehla, zvláště v posledních letech je prý všude kolem vidět obrovský pokrok.
Staví se nové silnice, opravují domy, přibývá práce - i když nezaměstnanost, hlavně mezi mladými, je stále obrovský problém - a stoupají platy.
Bude ještě líp, shodují se všichni
Na otázku, zda se mají lépe, říká většina - alespoň tady v Krakově - "ano". A většina taky říká, že je to díky schopné vládě a členství v Evropské unii.
"Evropská unie je přeci štědrý sponzor, stačí se podívat kolem," vysvětluje lámanou angličtinou postarší středoškolský učitel fyziky a ptá se, proč se o tak jasné věci vůbec bavíme.
"Pozitivní vztah k Evropské unii je teď v polských městech moderní, což je dílo současné vlády Donalda Tuska," říká Petr, fotograf místního deníku, který už deset minut marně čeká, až se někdo zastaví u předvolebního plakátu, aby mohl udělat snímek a jít na oběd.
"Tusk otočil kormidlo, za ty čtyři roky se toho ale příliš stihnout nedalo. Přál bych si, aby v těchto volbách získal většinu a mohl sestavit vládu sám," tvrdí.
Největší problém? Nezaměstnanost
Krakov a celé Polsko má ale samozřejmě k ráji a místní vnímají i problémy. Rozdíl je v tom, že Poláci nezačínají rozhovor stížnostmi na to, co všechno je špatně.
Když se jich na to přímo zeptáte, jmenují mizernou infrastrukturu (zejména silnice a železnice), už zmiňovanou nezaměstnanost a občas i korupci a byrokracii.
Ti, kdo nebudou volit Tuska, většinou dají hlas nějaké menší straně, protože prostě chtějí změnit garnituru. Podpora Kaczynského je v Krakově nepatrná.