Poláci vyberou nový parlament začátkem října

ČTK ČTK
4. 7. 2011 16:14
Prezident oznámil, že chce volby vypsat na 9. října
Prezident Bronislaw Komorowski
Prezident Bronislaw Komorowski | Foto: Reuters

Varšava - Poláci rozhodnou o novém složení Sejmu, tedy dolní komory parlamentu, a Senátu pravděpodobně 9. října.

Prezident Bronislaw Komorowski řekl, že hodlá volby vyhlásit právě v tomto termínu. Své rozhodnutí ale formálně oznámí začátkem srpna.

V Polsku od podzimu 2007 vládne koalice pravého středu, kterou tvoří liberální Občanská platforma (PO) premiéra Donalda Tuska a Polská lidová strana. Podle současných průzkumů veřejného mínění má Občanská platforma velkou šanci své volební vítězství z roku 2007 zopakovat.

Pokud PO nezíská nadpoloviční většinu hlasů, chce ve vládě dále spolupracovat s lidovci. Kdyby se lidovci do parlamentu nedostali, mohl by se koaličním partnerem PO stát Svaz demokratické levice.

Volby se budou konat v době polského předsednictví v Evropské unii. Začalo 1. července a skončí 31. prosince.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na Twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí. Událost měli hlášenou v 17:15.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy