Podobnější, než jsme doufali. Sonda našla nové "dvojče Země"

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 1. 2015 11:20
Exoplaneta 438b je v příhodné vzdálenosti od vlastní hvězdy a podle dostupných informací se zdá, že je i podobně hornatá a velká jako naše planeta.
Umělecká vizualizace exoplanetární soustavy. Ilustrační foto.
Umělecká vizualizace exoplanetární soustavy. Ilustrační foto. | Foto: ESO

Seattle - Nově objevená exoplaneta Kepler 438b se podobá Zemi ve všem, co jsou astronomové na tak velkou vzdálenost schopni pozorovat.

To znamená, že splňuje základní podmínky pro vznik a rozvoj života v takové podobě, jakou známe z naší planety.

Objevená extrasolární planeta Kepler 438b je v příhodné vzdálenosti od vlastní hvězdy, takže se na ní může nacházet voda v kapalném skupenství, a podle dostupných informací se zdá, že je i podobně hornatá a velká.

Z analýzy dat získaných kosmickou sondou Kepler, která byla prezentována na právě probíhající astronomické konferenci American Astronomical Society, se Kepler 438b podobá naší planetě dokonce víc než Kepler 186f.

Právě tato planeta byla přitom od svého objevení označována jako "dvojče Země".

Nebe bude nejspíš rudé

Přestože je nově objevená planeta v cizí hvězdné soustavě Zemi velmi podobná, drobné rozdíly se přesto najdou; Kepler 438b je o 12 procent větší než Země a ze své hvězdy absorbuje o 40 % více slunečního svitu.

"To znamená, že bude průměrná teplota na povrchu o něco větší než na naší planetě. Jelikož navíc Kepler 438b obíhá kolem červeného trpaslíka (typ hvězdy - pozn. red.), nebe tam bude zabarvené do ruda," přiblížil pro BBC Doug Caldwell z amerického SETI Institutu.

Na tu nejdůležitější otázku, tedy zda se na nově objevené planetě skutečně vyskytuje život, však sonda Kepler odpovědět nedokáže.

Při hledání nových exoplanet totiž využívá metodu sledování poklesu jasu. To znamená, že - zjednodušeně řečeno - zaznamenává, když některou ze 150 tisíc sledovaných hvězd zakryje jiné vesmírné těleso. Za potvrzenou planetu pak Kepler považuje těleso, jež průlet kolem svého slunce zopakuje třikrát.

Na základě takto získaných údajů je tedy možné zjistit pouze velikost planety a její vzdálenost od mateřské hvězdy.

"Z pozorování sondy Kepler a dalších měření, která jsme uskutečnili, nejsme schopni říci, zda mají takové planety oceány plné ryb či světadíly s pralesy a zvířaty. Víme jen to, jak je velká a kolik energie ze své hvězdy získává," upřesňuje Caldwell ze SETI institutu.

 

Právě se děje

Další zprávy