Sonda Kepler objevila "druhou Zemi". Zřejmě obyvatelnou

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 12. 2011 18:30
Kepler-22b je v obyvatelné vzdálenosti od hvězdy. To naznačuje přítomnost kapalné vody
Takhle nějak by prý sestra naší planety měla vypadat.
Takhle nějak by prý sestra naší planety měla vypadat. | Foto: NASA

Washington - Americká sonda Kepler objevila uprostřed nehostinného vesmíru planetu, na níž by mohl být život.

Exoplaneta Kepler-22b totiž splňuje klíčovou podmínku pro vznik života - obíhá kolem své hvězdy ve vzdálenosti, která umožňuje přítomnost vody v kapalném skupenství.

Vědci považují kapalnou vodu na povrchu za esenci života a o planetách, na nichž se nachází nebo může nacházet, hovoří jako o planetách v obyvatelné zóně.

Kepler-22b leží 600 světelných let od Země, je o něco větší a rok na ní trvá 290 dní. Její slunce je stejné, jako to pozemské (typ G), i když je o něco menší a chladnější.

Teď zbývá zjistit, jakého skupenství je samotná planeta. Pokud by totiž byla složená převážně z plynů nebo kapalin, teorii o objevu mimozemšťanů by to příliš nenahrávalo.

Přesto je lidstvo podle odborníků z americké Národní agentury pro letectví a kosmonautiku (NASA) dosud nejblíže převratnému objevu nalezení prvního obyvatelného místa mimo Zemi.

"Je to největší milník v pátrání po dvojčeti Země," cituje server NASA jednoho z vědců pracujících na programu Kepler Douglase Hudginse.

Jedna z tisíce

Během svého bezmála tříletého putování vesmírem už sonda Kepler v souhvězdí Labutě a Lyry "zahlédla" tisíc těles, které NASA vyhodnotila jako kandidáty na obyvatelné planety.

Sestry v akci. Kepler-22b a Země svá slunce obíhají v téměř totožné vzdálenosti.
Sestry v akci. Kepler-22b a Země svá slunce obíhají v téměř totožné vzdálenosti. | Foto: Aktuálně.cz, NASA

To, že jde o tělesa srovnatelné velikosti a v obyvatelné zóně, se zatím potvrdilo u deseti z nich. Zbývá zjistit, zda jde o planety. U Keplera-22b už je to jasné.

Vesmírné štěstí

Při hledání planet, na nichž by mohl vzniknout život, používá Kepler metodu sledování poklesu jasu. Zjednodušeně řečeno zaznamenává, když některou ze 150 tisíc sledovaných hvězd zakryje jiné vesmírné těleso. Za potvrzenou planetu pak Kepler považuje těleso, jež průlet kolem svého slunce zopakuje třikrát.

"Usmálo se na nás štěstí. První průlet Kepplera-22b jsme totiž zaznamenali pouhé tři dny poté, co sonda začala abnormality v jasu hvězd sledovat. Třetí průkazný průlet jsme zaznamenali o prázdninách roku 2010," vysvětluje vedoucí výzkumného centra Ames v kalifornském Moffett Field William Borucki.

 

Právě se děje

Další zprávy