Skripal s dcerou byli asi otráveni doma, největší koncentrace nervové látky se našla na dveřích

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2018 23:10
Británie z útoku nervovým toxinem na bývalého dvojitého agenta obviňuje Moskvu, která to odmítá.
Jeden z posledních záběrů, na kterém je ruský exšpion Sergej Skripal při vědomí.
Jeden z posledních záběrů, na kterém je ruský exšpion Sergej Skripal při vědomí. | Foto: Associated Press

Londýn - Britská policie se domnívá, že bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli poprvé vystaveni nervové látce u vchodových dveří jejich domu v anglickém Salisbury. Byla tam největší koncentrace látky, informovala ve středu agentura Reuters. Británie z útoku nervovým toxinem obviňuje Moskvu, která to odmítá.

"Specialisté dosud identifikovali největší koncentraci nervové látky na domovních dveřích bydliště," uvedla ve středu britská policie. "V této fázi našeho vyšetřování se domníváme, že Skripalovi přišli do styku s nervovou látkou nejdřív na jejich domovních dveřích," řekl šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Dean Haydon a dodal, že vyšetřování se z velké části soustředí na bydliště Skripalových a okolí.

Aféra kolem otravy Skripala a jeho dcery ještě více poškodila už tak chladné vztahy mezi Moskvou a Západem. Sedmadvacet zemí včetně velké většiny členských států EU či Spojených států vypovědělo ruské diplomaty. Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve středu prohlásil, že Rusko mezinárodní reakci na útok nervovou látkou podcenilo.

Šestašedesátiletý Skripal a jeho 33letá dcera jsou od útoku ze 4. března, kdy byli nalezeni v bezvědomí na veřejné lavičce, v kritickém stavu a podle britských vyšetřovatelů možná utrpěli trvalé poškození mozku.

Video: Stropnický: Tvrzení Moskvy je mimo realitu. Odmítám, že bychom operovali s plyny, jako je novičok

Sledujte brífink ministra zahraniční v demisi Martina Stropnického. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 29 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy