Prezident Kiska zkritizoval slovenskou vládu, že nevyhostila ruské diplomaty

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 3. 2018 16:15
Ruské diplomaty nevyhostilo ani Rakousko. Tamní ministryně řekla, že by to země neudělala, i kdyby za Skripalovou otravou byla skutečně Moskva.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska označil za nedostatečný postup slovenského ministerstva zahraničí, které se nepřidalo k dalším zemím Evropské unie a nevyhostilo ruské diplomaty. Stalo se tak jediným členem visegrádské čtyřky - Česko, Polsko i Maďarsko několik diplomatů vyhostily v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Kiska zároveň vybídl nového premiéra Petera Pellegriniho k zásadnímu postoji Bratislavy ohledně projevu solidarity s Británii.

Slovenské ministerstvo v zahraničí v pondělí uvedlo, že se v souvislosti se zmiňovanou kauzou rozhodlo jen předvolat ruského velvyslance na Slovensku.

Řada unijních států včetně Česka a také další země, mimo jiné Spojené státy a Kanada, v pondělí koordinovaně ohlásily vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze Skripal. Celkem se vypovězení týká více než stovky osob. Moskva chce na tyto kroky reagovat recipročním způsobem.

Kiska se v úterý sešel se státním tajemníkem (náměstkem) slovenského ministerstva zahraničí Lukášem Parízkem. "Kiska telefonoval s premiérem Peterem Pellegrinim a oznámil mu, že očekává zásadový a jasný postoj Slovenska k požadavku projevit solidaritu s jedním z našich důležitých partnerů," uvedl prezidentův mluvčí Roman Krpelan. Situací by se ve středu měla zabývat bezpečnostní rada státu.

Ani Rakousko nikoho nevyhostilo

Podobně ani Rakousko se v pondělí nepřidalo k většině států Evropské unie a nevyhostilo žádného ruského diplomata.

Ministryně zahraničí Karin Kneisslová v úterý řekla, že je nutné úplně objasnit otravu Sergeje Skripala. A i kdyby se ukázalo, že za útokem nervovou látkou bylo Rusko, na postoji Rakouska k vyhošťování diplomatů to prý nic nezmění.

Za současných okolností je podle Kneisslové "zásadní udržení všech komunikačních kanálů". Právě v obtížných časech musí být Rakousko "zprostředkovatelem" a udržovat dialog, prohlásila šéfka rakouské diplomacie s poukazem na rakouskou neutralitu. 

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Londýn z této akce obviňuje Moskvu, která to odmítá.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 36 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy