První obětí smrticí chemické zbraně novičok byl muž, který ji stvořil. Zemřel v dobrovolné izolaci

Martin Novák Martin Novák
26. 3. 2018 18:25
Ruský chemik Andrej Železňakov pracoval na chemické zbrani novičok a zároveň se stal její první obětí. Několik výpovědí ruských vědců potvrzuje, že Sovětský svaz vyvíjel tuto smrticí látku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Moskva - Otrava bývalého důstojníka ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery Julije vynáší na světlo téměř zapomenutý, desítky let starý výzkum sovětských expertů.

Látku zvanou novičok, která byla v Salisbury na jihu Anglie použita proti Skripalovi, vyvíjeli vědci v letech 1972 až 1988. Pro server The Bell, zaměřený na Rusko, to uvedl muž, který na tomto programu sám pracoval. Chemik Vladimir Uglev.

"Byl to program nařízený a vedený ministerstvem obrany. Cílem bylo vytvořit sovětskou odpověď na americký nervový plyn VX," uvedl Uglev v rozhovoru s novináři.

Podle jeho názoru existuje dnes v Rusku několik desítek lidí, kteří jsou schopni látku novičok vyrobit.

"Není na to účinná protilátka. Skripal a jeho dcera technicky vzato žijí, ale jakmile je odpojí od přístrojů, zemřou. O tom jsem přesvědčen," uvedl Uglev.

Vývojem jedů se zabýval státní vědecko-výzkumný Institut organické chemie a technologie v Moskvě. Podle Ugleva ale nemusel být jed použitý proti Skripalovi vyroben v Rusku, protože technologii znají i Britové nebo Němci. "V obou zemích jsou špičkoví chemici," tvrdí ruský vědec.

"Dostalo mě to"

V minulosti se za zdi ruských výzkumných ústavů a pracovišť mnoho informací o novičoku nedostalo. Výjimkou byl rok 1992, kdy poskytl listu Novoje Vremja rozhovor chemik Andrej Železňakov.

Muž, který na chemické zbrani pracoval, se zároveň stal její první obětí. Na jeho osud upozornil po letech britský deník The Guardian.

V roce 1987 došlo k nehodě a jed unikl do místnosti, ve které Železňakov byl. Udělalo se mu zle a na radu nadřízeného vypil čaj. Okamžitě jej vyzvrátil. Poslali ho domů, ale on po cestě omdlel.

"Před očima se mi udělaly rudé a oranžové kruhy. V uších jsem slyšel zvonění, lapal jsem po dechu (…) Sesunul jsem se do křesla a řekl kolegům: Dostalo mě to," uvedl Železňakov v interview.

V dalších letech měl zdravotní potíže. Trpěl depresemi, nespavostí, epilepsií. Měl cirhózu jater a žloutenku.

Rok po rozhovoru pro Novoje Vremja zemřel, poslední měsíce života strávil o samotě. Dobrovolně se uzavřel před světem.

Kdo je viník?

Ruské ministerstvo zahraničí ale nadále odmítá, že by látka použitá proti Skripalovi pocházela z Ruska. Za země, kde mohla být vyrobena, označilo Velkou Británii, Švédsko, Slovensko a Českou republiku.

Všechny čtyři státy se proti tomu ostře ohradily.

Zástupci všech 28 členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek večer na summitu v Bruselu shodli na prohlášení, že za chemickým útokem v Salisbury "je s největší pravděpodobností Rusko".

Martin Stropnický: Odmítám ruské obvinění, že jsme vyráběli novičok

Sledujte brífink ministra zahraniční v demisi Martina Stropnického. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy