Bezprecedentní. NATO řeší otravu exšpiona jako první chemický útok na alianci od svého vzniku

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 14. 3. 2018 14:06
Bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera byli otráveni na začátku března v britském Salisbury.
Otrávený bývalý agent Sergej Skripal.
Otrávený bývalý agent Sergej Skripal. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda tvrdí, že bývalého agenta ruské tajné služby Sergeje Skripala a jeho dceru otrávila látka Novičok, kterou vyvinulo Rusko. Severoatlantická aliance v souvislosti s tímto útokem neuvažuje o aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy o společné obraně, nicméně konstatovala, že jde o první, a tudíž bezprecedentní ofenzívní použiti chemické zbraně na území NATO od vzniku aliance v roce 1949. Ve středu k tomu aliance vydala oficiální prohlášení.

Zasažen byl i policista, který se oběma pokusil pomoci. Ten s vyšetřovateli komunikuje, zatímco oba Rusové jsou ve stabilizovaném stavu, ale v bezvědomí.

"Tento zcela nepřípustný akt co nejostřeji odsuzujeme," napsal na Twitteru český ministr zahraničí Martin Stropnický.

Velká Británie podle českého velvyslance v NATO Jiřího Šedivého ani v nejmenším nenaznačila, že by chtěla použít články 4 nebo 5 hovořící o kolektivní obraně. "Britové nás informovali, že jde o látku vyvinutou v Rusku," řekl Šedivý.

Británie žádá ruské úřady o vysvětlení a spojencům podle Šedivého naznačila znepokojení nad podobností toho, jak jsou někteří Rusové, kteří před Putinovým režimem utekli do Londýna, zabíjeni. V úterý deník Guardian uvedl, že byl v Londýně nalezen mrtvý spolupracovník ruského oligarchy Borise Berezovského.

Na Rusko jako původce útoku poukázal krátce před svým nečekaným odvoláním i americký ministr zahraničí Rex Tillerson. "Rusko má podle britské žádosti uvést, zda bojovou látku někdo zneužil. Na tuto odpověď čeká i aliance," zdůraznil Šedivý. Ruské ministerstvo zahraničí už dříve spojitost s útokem odmítlo.

Británie také útok považuje za závažné porušení Úmluvy o zákazu chemických zbraní. "Pro Británii je útok součástí širšího trendu tolerujícího používání podobných látek, jako jsme svědky například v Sýrii," řekl Šedivý.

O použití chemických zbraní se hovoří například nyní při bojích o syrskou Ghútu. OSN potvrdila použití chemických zbraní syrským režimem v roce 2016.

Novičok ruský list Kommersant označil za nejmocnější chemickou zbraň na světě. Vysoce účinná látka, kde několik gramů může zabít stovky lidí, byla vyvinuta v 80. letech minulého století. Rusko loni oznámilo, že své chemické zbraně v souladu s mezinárodními smlouvami zlikvidovalo.

 

Právě se děje

Další zprávy