Pátrejte po jedu novičok na českém území, nařídil Zeman šéfovi BIS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 18:40
"Jde o reakci na drzost, které se vůči České republice dopustilo Rusko. Připomínám, že Rusko s tímto absurdním obviněním stále operuje," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed novičok. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Koudelka přijel odpoledne za prezidentem do lánského zámku kvůli vyhoštění tří členů ruského diplomatického personálu z Česka spolu s ministryní obrany Karlou Šlechtovou (za ANO). Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely.

"Prezident republiky uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok, ať už v průmyslových, nebo vědeckotechnických zařízeních," sdělil Ovčáček v tiskové zprávě.

"Jde o reakci na drzost, které se vůči České republice dopustilo Rusko. Připomínám, že Rusko s tímto absurdním obviněním stále operuje," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí.

Předtím uvedl, že setkání je koordinováno na nejvyšší státní úrovni, prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami.

Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na twitteru uvedl, že vyhoštění pracovníků ruské ambasády je pouze symbolický krok a výraz solidarity se západními spojenci. Jeho efekt bude podle něj velmi omezený.

"Bude především využit v tradiční rétorice některých ruských představitelů jako další "důkaz" příkoří, které se Rusku děje. Zároveň bude následovat reciproční reakce, přičemž ČR je z početních důvodů v nevýhodnějším postavení," uvedl. Je podle něj třeba pokračovat v důkladném vyšetřování případu a vyčkat na jeho výsledky.

Jindrák nicméně dodal, že prezident vyhoštění diplomatů nikdy nezpochybnil, naopak celá záležitost je podle něj dobrým příkladem funkční koordinace mezi Zemanem a vládou.

Ministryně Šlechtová po setkání s prezidentem řekla, že se Zemanem řešila situaci související s útokem v Británii. "Stejně jako minulý týden předsednictvo BRS (Bezpečnostní rady státu) a premiéra s vybranými ministry, seznámila jsem i prezidenta s našimi zjištěními v této věci," napsala Šlechtová na twitteru. Dodala, že jde o utajené informace, které nelze blíže komentovat.

Opoziční politici Zemanův krok ostře odmítli. "Míra zrádcovské servility prezidenta vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat," napsal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat," sdělil šéf Starostů Petr Gazdík.

Premiér v demisi Andrej Babiš ve zhruba stejné době, kdy prezident začal s hosty jednat v Lánech, zveřejnil, že Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu. Ze strany Česka je to podle Babiše solidární krok s Británií po útoku. Rusko navíc podle premiéra překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok. Zmínění pracovníci ruské ambasády musí podle ministra zahraničí Martina Stropnického opustit zemi do 1. dubna.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se zatím rozhodlo vyhostit ruské diplomaty kvůli útoku nervovou látkou v Salisbury 14 členských zemí EU. Ruské diplomaty vypovědí i Spojené státy.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Sergej Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

 

Právě se děje

Další zprávy