Budapešť - Opozice, bývalý koaliční partner ani maďarská veřejnost nejsou spokojeni s vládou Ference Gyurcsányho a požadují jeho odchod a vládu odborníků, případně předčasné volby.
Podle posledních průzkumů je 60 procent Maďarů přesvědčeno, že současná vláda pracuje špatně. Premiérovi Gyurcsánymu důvěřuje 22 procent lidí, zatímco vůdci opozice Viktoru Orbánovi více než polovina Maďarů.
Maďarský premiér však odstoupit odmítá a jeho Maďarská socialistická strana (MSZP) za ním i přes výhrady některých členů stále stojí.
Nejspíše se v nejbližší době bude hlasovat o rozpuštění parlamentu, vypsání nových voleb však zatím není příliš pravděpodobné.
Gyurcsányho návrhy terčem kritiky
Spory v maďarské politice se vyhrotily poté, co Gyurcsány na konci srpna představil balík opatření, který by podle něj měl oživit maďarskou ekonomiku.
Premiér chce snížit daně a pokles příjmů v rozpočtu nahradit potíráním šedé a černé ekonomiky. A prohlásil, že pokud opatření a návrh státního rozpočtu na příští rok neprojdou, podá demisi.
Spoléhal na podporu Svazu svobodných demokratů - liberální strany, která byla do dubna se socialisty v koalici a která nyní drží menšinovou socialistickou vládu při životě.
Liberálové však premiérovy návrhy podpořit odmítli.
Plán se stal také terčem kritiky ekonomů. "Návrh není opravdovým plánem reforem, jen opatřením pro politické přežití. Premiér chce snížit daně s tím, že neomezí sociální výdaje. Jenže něco takového nemůže fungovat," cituje slovenský deník Sme komentář maďarského ekonomického listu HVG.
Navrhovaným opatřením premiéra na oživení ekonomiky podle jednoho z průzkumů nevěří ani více než 60 procent obyvatel Maďarska.
Vláda odborníků?
Dnes probíhá další kolo jednání mezi socialisty a liberály - ti však trvají na svém: vládní návrhy slouží jen k tomu, aby se Gyurcsány udržel u moci, nikoliv k řešení ekonomických problémů. A požadují demisi premiéra a vládu odborníků.
Podle předsedy liberálů Gábora Fodora by úřednická vláda "neměla motivaci rozhazovat peníze, a mohla by tak vyřešit největší maďarský problém, a to deficit veřejných financí". Schodek maďarského rozpočtu v minulých letech dosahoval až deseti procent, díky nepopulárním reformám se jej ale Gyurcsánymu podařilo snížit.
Ve hře je stále i varianta, že liberálové podpoří rozpočet jen v případě, kdy Gyurcsány odejde z postu premiéra. Socialisté zatím, i přes kritiku některých straníků, za svým vůdcem stojí. Jiného výrazného kandidáta na premiéra totiž nyní nemají.
Gyurcsány před několika dny oznámil, že hodlá na konci září uspořádat mimořádný sjezd strany, na kterém by se socialisté měli pokusit současnou kritickou situaci vyřešit a také rozhodnout, zda by sami nebyli raději pro předčasné volby nebo vládu odborníků.
Opozice po nových volbách neprahne
Podpořit rozpočet, a tím i další setrvání současné vlády odmítají i další parlamentní strany.
Opozice už řadu měsíců alespoň oficiálně požaduje rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. V nich by pravděpodobně uspěla strana Fidesz bývalého premiéra, pravicového populisty a nacionalisty Viktora Orbána.
Ten se však do vládnutí nijak nehrne, protože by musel sám řešit rozvrácenou maďarskou ekonomiku, která v posledních letech rostla nejméně v regionu.
Ani pro Svaz svobodných demokratů nejsou předčasné volby výhodným řešením, jelikož podle současných preferencí by se pravděpodobně tato liberální strana vůbec nedostala do parlamentu. To je jedním z důvodů, proč většina straníků navrhuje jako řešení současné situace úřednickou vládu.
Strana už rovněž oznámila, že případnou snahu o rozpuštění parlamentu nepodpoří.
Nejmenší opoziční strana MDF už přesto oznámila, že během několika dní předloží návrh na rozpuštění parlamentu. Pokud by byl schválen, předčasné volby by musely být vypsány do tří měsíců. Řádný termín voleb je až rok 2010.
Případné hlasování o rozpočtu a návrzích Gyurcsányho je naplánováno na říjen.