Střední Evropa se stala centrem zubní turistiky

6. 9. 2008 15:30
Britové masově cestují za levnější stomatologickou péčí

Praha - Nejdříve navštívíte našeho profesionálního stomatologa Zsolta Csillagiho v Londýně. Ten vám nastíní možnosti léčby vašich problémů a předpokládanou cenu. Poskytne vám rovněž informace o leteckém spojení, ubytování a všem, co potřebujete o Maďarsku vědět.

Taková je nabídka cestovní agentury Hungarian Dental Travel.

Kvůli vysokým cenám a obecně špatné dostupnosti stomatologické péče ve Velké Británii v posledních letech přibývá takzvaných "zubních cestovatelů": tedy lidí, kteří si jedou nechat opravit zuby do levné střední a východní Evropy. Včetně Česka.

Dovolená s návštěvou zubaře

Agentury nabízející "stomatologické cestování" ale působí hlavně v zemích, jako je právě Maďarsko nebo Rumunsko.
V Polsku si Britové prostřednictvím agentury Dental Travel mohou dokonce vybrat, zda při příležitosti návštěvy zubaře chtějí navštívit metropoli Varšavu, nebo raději historický Krakov.

Firma nabízí například toto: Pokud u nás za léčbu zaplatíte více než tři tisíce liber, zajistíme vám zdarma místního průvodce, dopravu na letiště a veškerou dokumentaci o Vaší léčbě.

Pro české zdravotnictví podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka zubní turistika nepředstavuje problém. "Věnuje se tomu jen pár ordinací, cizinci k nám nepřijíždějí v žádném vysokém počtu," říká.

Rovnátka a péče s nimi spojená jsou v Česku o desetitisíce korun levnější než ve Velké Británii
Rovnátka a péče s nimi spojená jsou v Česku o desetitisíce korun levnější než ve Velké Británii | Foto: Reuters

"Určitým problémem to je v Maďarsku, kde hned za hranicemi s Rakouskem vznikla síť ordinací," říká prezident komory s dodatkem, že u nás se nic takového nestalo.

Úskalí zubní turistiky

"Poptávka ze Západu je. V minulosti jsme spolupracovali se dvěma agenturami, ale spolupráci jsme ukončili," říká manažerka Centra zubní péče DENTAKTIV Tereza Kašťáková, která upozorňuje na úskalí zubní turistiky.

"Problémů je hned několik: největší spočívá v tom, že pacienti často nedodrží pravidla léčby. Rádi přijedou na ošetření, ale o nezbytné pravidelné kontroly pak už nemají zájem. Ty jsou přitom velmi důležité pro garanci kvality péče, třeba léčbu rovnátky si bez nich přímo nelze představit," vysvětluje důvod, proč už centrum zubní turisty neléčí.

"Cizinci mají také mnohdy představu, že si udělají výlet na týden, za který se všechno odbude. Mnoho zákroků má však hned několik fází, přičemž některé z nich nelze provést okamžitě za sebou. Dentální turistika se proto - na rozdíl třeba od plastické chirurgie - složitěji plánuje dopředu," říká Tereza Kašťáková.

Největší zájem podle ní o zubní turistiku projevují právě Britové, pražské centrum zubní péče však už kontaktovaly například také agentury z Dánska, Německa a Itálie.

Proč Britové jezdí jinam

U Britů je důvodů vzestupného trendu cestování za zubaři několik: drahá péče a nedostatek zubařů v Británii, levné letenky díky nízkonákladovým aerolinkám a možnost spojit návštěvu zubaře s dovolenou na východě.

Za nadstandardní péči se v Británii musí platit. A vůbec není levná.

Například za rovnátka a další procedury s tím spojené zaplatí Britové doma třeba 200 tisíc. V Česku je však taková léčba vyjde na 30 až 50 tisíc.

Podle organizace Treatment Abroad, která se zabývá „medicínským turismem" odjelo v roce 2007 do zahraničí kvůli opravě zubů 22 tisíc Britů. Společnost očekává, že číslo v následujících letech ještě poroste.

A nejde jen o stomatologii. Na východ se jezdí i kvůli dalším vyšetřením či operacím. Podle jedné ze statistik vyrazí za nejrůznějšími operacemi a léčbou do střední a východní Evropy celkem asi čtvrt milionu cizinců ze Západu ročně.

Čtěte související článek:

Foto: Reuters
Pronájem dělohy? V Indii za 200 tisíc
 

Právě se děje

Další zprávy