Tripolis - Když povstalci minulý čtvrtek zabili libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, objevila se také zpráva o smrti jeho druhorozeného syna Sajfa al-Isláma (39).
Ten je ale podle všeho naživu a pokouší se překročit hranici do sousedního Nigeru.
Již v květnu oznámil Kaddáfího režim, že při leteckém útoku NATO zahynul druhý nejmladší diktátorův syn Sajf al-Arab (29). Mohla to být ale jen zástěrka toho, že zmizel z Tripolisu a ukrývá se na neznámém místě.
Za mrtvého byl několikrát prohlášen i nejmladší z potomků Chamís (28), velitel speciálních jednotek libyjské armády. Rovněž jeho mrtvé tělo však nikdy nikdo nespatřil.
Podobně není známo, kde přesně se zdržují zbývající tři synové muže, který Libyi vládl železnou rukou po dvaačtyřicet let. Mohammed (41), kterého měl Kaddáfí se svou první ženou Charíjou al-Núríjovou, utekl krátce před srpnovým pádem Tripolisu společně s Hannibalem (36), sestrou Ajšou (35) a matkou Safíjou do Alžírska.
Tamní úřady ale místo jejich pobytu tají, stejně jako to činí vláda Nigeru, kam pro změnu v září uprchl třetí nejstarší Kaddáfího syn Saadí, bývalý úspěšný fotbalista.
S jistotou je tak mrtev jen v pořadí šestý plukovníkův potomek, Mutassím (34), který vedl kaddáfíovské jednotky v přístavu Syrta, z něhož se diktátor se svým doprovodem před pěti dny pokusil uniknout. Jeho tělo bylo společně s Kaddáfího ostatky vystaveno po několik dní v Misurátě. V úterý byli společně na neznámém místě v poušti.
Útěk na jih
Největší otazníky ale visí právě nad osudem Sajfa al-Isláma, "korunního prince" kaddáfíovského klanu. Ten se nyní může pokusit organizovat ze zahraničí ozbrojený odpor proti novým libyjským vládcům, povstalecké Prozatímní národní radě (NTC).
Vysoký činitel NTC, který nechce zveřejnit své jméno, v pondělí agentuře Reuters prozradil, že Sajf se pohybuje poblíž města Ghátu, ve stejnojmenné pouštní oblasti na jihozápadě země.
"Je jižně od Ghátu, v Murzúgu mu vydali falešný pas," řekl v telefonickém rozhovoru. "Podařilo se nám zachytit komunikaci na satelitní síti Thurája. U hranic se pohybuje také Abdulláh Sanúsí (šéf Kaddáfího tajné služby - pozn. red.) a snaží se organizovat jeho útěk."
Na rozdíl od Mutassíma, který v Syrtě velel jednotce přibližně 350 mužů a kladl postupujícím povstaleckým oddílům po téměř dva měsíce houževnatý odpor, uprchl Sajf podle všeho do jižněji položeného Baní Valídu.
Právě zde měl být minulý čtvrtek zabit, což se ale ukázalo jako falešná zpráva. Překročit hranice do Nigeru bude pro Sajfa zřejmě hračka, protože NTC nemá oblast obývanou Tuáregy pod kontrolou.
Kaddáfí ustavičně měnil úkryty
Čím dál více informací se objevuje také v souvislosti s posledními dny samotného Kaddáfího. Jak nyní deníku The New York Times prozradil někdejší velitel obávaných Revolučních gard Mansúr Dao, diktátor uprchl do Syrty již 18. či 19. srpna, pět dní před pádem Tripolisu.
Celý čas pobýval ve druhém městském distriktu, baště svých stoupenců, obranu města ale neřídil. To přenechal Mutassímovi. Podle Daa měnil svůj úkryt každý třetí či čtvrtý den, přičemž pobýval v domech, jež jejich obyvatelé, čelící bombardování letectva NATO, opustili.
Střídaly se v něm stavy plné melancholie a výbuchy vzteku, kategoricky ale odmítal z města odejít, dokud byl ještě čas, a tvrdil, že chce zemřít ve svém rodišti. "Je mi ho líto, protože situaci podcenil," zdůraznil Dao.
Když minulý čtvrtek ráno jednotky NTC pronikly do bašty Kaddáfího oddílů, odhodlal se diktátor k útěku. Po několika kilometrech zběsilé jízdy ale byl konvoj vojenských vozidel, v němž s Mutassímem a ministrem obrany Abú Bakírem Júnisem prchal, zasažen jedním z letounů NATO.
Otec se synem se následně ukryli v odvodňovací rouře pod silnicí, kde byli povstalci dopadeni, zajati a následně i zabiti.