Libyjci uložili Kaddáfího v poušti do hrobu bez jména

Zahraničí Zahraničí
25. 10. 2011 15:52
Na internetu se objevilo svědectví muže, který tvrdí, že Kaddáfího zastřelil. Video uvnitř
Tělo zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího bylo bezprostředně po smrti vystaveno v obchodním centru v Misurátě, kde bylo uloženo do mrazicího boxu. Tam ho zájemci mohli zájemci vidět i fotografovat.
Tělo zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího bylo bezprostředně po smrti vystaveno v obchodním centru v Misurátě, kde bylo uloženo do mrazicího boxu. Tam ho zájemci mohli zájemci vidět i fotografovat. | Foto: Reuters

Tripolis - Svržený libyjský diktátor Muammar Kaddáfí byl za úsvitu pohřben.

Podle původních záměrů sdílí s otcem poslední místo odpočinku i syn Mutasím, uvedla s odvoláním na Přechodnou národní radu (NTC) katarská televize Al-Džazíra.

Obě těla byla na tajném místě uložena do neoznačeného hrobu. Nové libyjské vedení totiž nechce, aby se z hrobů stalo poutní místo.

Podle muslimských tradic měl být Kaddáfí pohřben do 24 hodin od úmrtí, povstalci ovšem datum neustále posunovali. Nyní rozklad těla dosáhl takového stupně, že pohřeb nešlo odkládat. Obřad byl jednoduchý a za účasti muslimských kleriků.

Jak žil a zemřel Muammar Kaddáfí:

To já zabil Kaddáfího

Ruská zpravodajská televize RT zveřejnila na internetu svědectví muže, který tvrdí, že bývalého diktátora zabil střelou do hlavy a do hrudi, protože nesnesl pomyšlení na to, že by byl zajat živý. Tvrzení, které nelze ověřit, je v rozporu s oficiální verzí NTV, podle níž byl Kaddáfí zabit při přestřelce.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nové libyjské vedení je ostatně kvůli nejasným okolnostem Kaddáfího konce pod mezinárodním tlakem. Zřídilo proto komisi, která má jeho poslední chvíle vyšetřit.

Oficiální povstalecká verze se nemění: poté, co padl do zajetí, byl zraněný na pravé ruce. Když se rozhořela přestřelka mezi jeho stoupenci a rebely, byl údajně střelen do hlavy. Zemřel několik chvil předtím, než sanitka dojela k nemocnici v Syrtě.

Ozbrojenec stojí v Misurátě u někdejšího Kaddáfího automobilu. U něj našel libyjský diktátor smrt.
Ozbrojenec stojí v Misurátě u někdejšího Kaddáfího automobilu. U něj našel libyjský diktátor smrt. | Foto: Reuters

Libyjci měli až do pondělních 15:00 (14:00 SELČ) možnost přesvědčit se o tom, že je Kaddáfí mrtvý - jeho ostatky byly vystaveny ve vyprázdněném chladicím boxu. V současné době už jsou ale brány obchodu, kde bylo tělo vystaveno, zamčeny a střeží je ozbrojenci NTC. Kde, kdy a kam bude svržený diktátor pochován, ale stále není nejasné.

Masakr v hotelu

Zřízení vyšetřovací komise požaduje i mezinárodní lidsko-právní organizace Human Rights Watch (HRW). Jejich námitky se ale netýkají mrtvého plukovníka, nýbrž jeho 53 zabitých stoupenců. Těla byla nalezena v opuštěném hotelu v Syrtě, ovládaném protirežimními rebely. HRW se obává, že byli zavražděni.

Podle ředitele mimořádných operací HRW Petera Bouckaerta byli tito lidé zastřeleni ve chvíli, kdy se s nimi zacházelo jako s vězni. "Pokud NTC celou věc nevyšetří, je jasné, že si ti, kdo bojovali proti Kaddáfímu, mohou dělat cokoliv a nebát se přitom trestního stíhání," dodal.

Jak ještě uvedla organizace Human Rights Watch, u vchodu do hotelu byla sprejem napsaná jména několika brigád z Misuráty.

Asi deset těl našli ochránci lidských práv ve vodních nádržích jinde ve městě. Nejsou si ale jistí, k jaké straně konfliktu mrtví patřili.

Tělo zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího bylo bezprostředně po smrti vystaveno v obchodním centru v Misurátě, kde bylo uloženo do mrazicího boxu. Tam ho zájemci mohli zájemci vidět i fotografovat.
Tělo zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího bylo bezprostředně po smrti vystaveno v obchodním centru v Misurátě, kde bylo uloženo do mrazicího boxu. Tam ho zájemci mohli zájemci vidět i fotografovat. | Foto: Reuters

Svobodná a nevyzpytatelná Libye

Dva týdny ještě potrvá, než rebelové sestaví prozatímní vládu. Už příští týden budou jednat o nástupci povstaleckého premiéra Mahmúda Džibríla, který z funkce odstoupil o víkendu.

Jinak se ale o budoucím směřování země neví prakticky nic, až na přání rebelů znovu zavést islámské právo šaría. Když další vůdce povstalců Mustafá Džalíl vyhlásil konec Kaddáfího éry, ujišťoval jedním dechem Západ o umírněném vztahu Libyjců k islámu.

O tom, že situace v Libyi zdaleka není stabilizovaná, svědčí i to, že ministr financí a ropného průmyslu NTC Alí Tarhúní v úterý požádal Severoatlantickou alianci o prodloužení mise v Libyi alespoň o měsíc. 

Zda NATO žádosti Libye vyhoví, zatím není jasné. V pátek se Severoatlantická aliance předběžně dohodla na ukončení svých bojových akcí v zemi k 31. říjnu. Formální rozhodnutí by mělo padnout tento týden.

 

Právě se děje

Další zprávy