Symbol tragédie v Janově. Na zbytku mostu běží motor zeleného náklaďáku, který shlíží do propasti

Zahraničí Zahraničí
16. 8. 2018 14:04
Vůz má zásoby paliva na několik dní. Jeho řidič v panice utekl zpět do tunelu, ze kterého autem přijel.
Zelený náklaďák s logem řetězce supermarketů Basko je jedním ze symbolů janovského neštěstí.
Zelený náklaďák s logem řetězce supermarketů Basko je jedním ze symbolů janovského neštěstí. | Foto: Reuters

Janov - Zelené nákladní auto stojící jen pár metrů od propasti se stalo jedním ze symbolů tragédie mostu v Janově. Jeho řidič měl obrovské štěstí, že přežil. Silnice těsně před ním se propadla do čtyřicetimetrové hloubky.

Zatímco se záchranáři stále snaží probojovat se k zavaleným autům, která zůstala v betonových troskách, nad jejich hlavami ještě stále běží jeho motor. Náklaďáku s nápisem řetězce supermarketů Basko svítí i světla a běží stěrače.

Z nákladního auta řidič s křestním jménem Luigi v panice utekl. Zásob paliva má vůz podle šoférova zaměstnavatele na několik dní.

"Zachránil jsem se, protože mě nějaké auto předjelo a já zpomalil. Viděl jsem, jak padá i s dalšími, na místě jsem zabrzdil, zařadil jsem zpátečku, pak jsem otevřel dveře a utekl," vyprávěl sedmatřicetiletý muž v rozhovoru s deníkem La Repubblica.

Touto cestou podle výkonného ředitele společnosti Basko Giovanniho D’Alessandra jezdili jeho lidé denně.  "Na mostě býval velký provoz, nedalo se tam jezdit rychle," dodal pro portál Il Sole 24 Ore.

Zelený náklaďák není jediným vozidlem, které lidé při útěku zanechali na nezřícené části mostu. Státní zastupitelství z důvodu vyšetřování ještě nestanovilo, kdy se odtáhnou, uvedl web SpiegelOnline.

Pád mostu v Janově si vyžádal 38 obětí, podle úřadů ale číslo nemusí být konečné. V sutinách může být uvězněno až 20 dalších lidí.

Video: Těžká technika odstraňuje sutiny janovského mostu

Těžká technika odstraňuje sutiny, hasiči hledají přeživší. Práce u spadlého mostu v Janově pokračují | Video: Vigili del Fuoco
 

Právě se děje

před 17 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy