Symbol tragédie v Janově. Na zbytku mostu běží motor zeleného náklaďáku, který shlíží do propasti

Zahraničí Zahraničí
16. 8. 2018 14:04
Vůz má zásoby paliva na několik dní. Jeho řidič v panice utekl zpět do tunelu, ze kterého autem přijel.
Zelený náklaďák s logem řetězce supermarketů Basko je jedním ze symbolů janovského neštěstí.
Zelený náklaďák s logem řetězce supermarketů Basko je jedním ze symbolů janovského neštěstí. | Foto: Reuters

Janov - Zelené nákladní auto stojící jen pár metrů od propasti se stalo jedním ze symbolů tragédie mostu v Janově. Jeho řidič měl obrovské štěstí, že přežil. Silnice těsně před ním se propadla do čtyřicetimetrové hloubky.

Zatímco se záchranáři stále snaží probojovat se k zavaleným autům, která zůstala v betonových troskách, nad jejich hlavami ještě stále běží jeho motor. Náklaďáku s nápisem řetězce supermarketů Basko svítí i světla a běží stěrače.

Z nákladního auta řidič s křestním jménem Luigi v panice utekl. Zásob paliva má vůz podle šoférova zaměstnavatele na několik dní.

"Zachránil jsem se, protože mě nějaké auto předjelo a já zpomalil. Viděl jsem, jak padá i s dalšími, na místě jsem zabrzdil, zařadil jsem zpátečku, pak jsem otevřel dveře a utekl," vyprávěl sedmatřicetiletý muž v rozhovoru s deníkem La Repubblica.

Touto cestou podle výkonného ředitele společnosti Basko Giovanniho D’Alessandra jezdili jeho lidé denně.  "Na mostě býval velký provoz, nedalo se tam jezdit rychle," dodal pro portál Il Sole 24 Ore.

Zelený náklaďák není jediným vozidlem, které lidé při útěku zanechali na nezřícené části mostu. Státní zastupitelství z důvodu vyšetřování ještě nestanovilo, kdy se odtáhnou, uvedl web SpiegelOnline.

Pád mostu v Janově si vyžádal 38 obětí, podle úřadů ale číslo nemusí být konečné. V sutinách může být uvězněno až 20 dalších lidí.

Video: Těžká technika odstraňuje sutiny janovského mostu

Těžká technika odstraňuje sutiny, hasiči hledají přeživší. Práce u spadlého mostu v Janově pokračují | Video: Vigili del Fuoco
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy