Itálie se bojí dopravních problémů: Přes most v Janově jezdily statisíce Evropanů. Kudy místo objet?

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 16. 8. 2018 15:47
Most je přímo součástí dálnice A10, která spojuje Janov a město Ventimiglia v západní Itálii a dále míří do Francie.
Foto: Reuters

Janov - Morandiho most, při jehož částečném zřícení v úterý zemřely skoro čtyři desítky lidí, je součástí klíčové pobřežní trasy spojující francouzskou Riviéru a severozápadní Itálii s italským vnitrozemím.

Jeho kolaps tak může mít značný dopad na dopravu v celé oblasti, protože nejen Janov, ale i jednu z klíčových italských dálničních sítí de facto rozdělil na dva kusy. Obavy z nárůstu dopravy mají i Milán nebo Turín, přes které vedou alternativní cesty na sever do Evropy.

Každý rok přes most jezdilo více než 25 milionů aut a do budoucna se počítalo s dalším nárůstem. Všichni tito řidiči budou muset hledat náhradní trasu.

"Morandiho most spojuje tři hlavní přístavy v naší zemi, které využívají desítky, dokonce i stovky tisíc lidí. Ty také přebírají většinu zboží importovaného do naší země," popsal guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti. Jen přístavem v Janově přitom za loňský rok prošlo přes sedm milionů tun produktů z evropského trhu.

Síť italských dálnic v délce více než 3000 kilometrů každý den využije pět milionů řidičů.

Nepříjemné následky má pád mostu i pro statisíce obyvatel přístavního Janova, hlavního města severoitalského regionu Ligurie, jehož dopravní systém se z nezanedbatelné části opírá právě o mostní konstrukce nebo naopak tunely. Most pro ně představoval zcela zásadní, každodenně využívanou dopravní tepnu.

Město se táhne z jedné strany podél moře a z druhé podél hor, skrze které se prosekává silnice. Alternativou tak je vyhnout se zborcenému mostu a inkriminovaný úsek projet delší a přetíženou trasou kolem přístavu a letiště.

Letní prázdniny zatím dopravní situaci v Janově mírní. Podle experta z milánské polytechniky Giovanniho Vecchia ale bude město muset už od září omezit provoz v přístavu a odklonit lodě, aby silnice zvládly každodenní nápor. Neštěstí tak může poškodit i ekonomiku města, které spadá do italského "průmyslového trojúhelníku".

"Morandiho most byl jedinou spojnicí mezi východem a západem města, která byla s to absorbovat velký objem dopravy," cituje ho agentura ČTK. I v době, kdy byl most průjezdný, stačila středně vážná dopravní nehoda na dálnici, aby vznikla kalamita.

Klíčová pobřežní trasa

Most je navíc součástí dálnice A10, která spojuje Janov a město Ventimiglia v nejzápadnější části Itálie a dále míří po pobřeží do Francie. Směrem na východ pak A10 otevírá další trasy dále do nitra Itálie. Místní "Brooklynský most", jak ho Janované popisují, se klene přes průmyslovou oblast, několik železničních linek i řeku Polcevera.

Kvůli jeho zřícení je nyní v obou směrech část dálnice A10 mezi Janovem a Savonou zcela uzavřená, a to mezi sjezdy na A7 Milán-Janov a na letiště Janov.

Náměstek italského ministra dopravy Edoardo Rixi neštěstí v Janově označil za "největší tragédii v Evropě, která se týká mostu podobného významu, za celá desetiletí".

Italové nabízejí objízdné trasy

Italská společnost spravující dálnice Autostrade per l’Italia tvrdí, že most bude možné opravit do pěti měsíců. Pokud jí ovšem italská vláda nesebere koncesi. Zatím na svém webu nabízí alternativní cesty pro motoristy, kteří by normálně přejížděli přes Morandiho most.

Autům jedoucím ze Savony do Janova nebo Livorna radí použít dálnici A26 z Janova do Gravellona Toce a pak přes D26 Diramazione Predosa-Bettole na A7 Milán-Janov.

Cestující z Milána nebo Livorna do janovského přístavu pak mohou využít už zmiňované dálnice A7, ze které vyjedou na výjezdu Janov-západ.

Pro cestu na janovské letiště je možné pro auta jedoucí z Ventimiglie využít na A10 sjezd vedoucí přímo k letišti, v opačném směru je nicméně nutné jet po A7 a sjet na Janov-západ, upozornil server Euronews.

Video: Těžká technika odstraňuje sutiny, hasiči hledají přeživší

Těžká technika odstraňuje sutiny, hasiči hledají přeživší. Práce u spadlého mostu v Janově pokračují | Video: Vigili del Fuoco
 

Právě se děje

před 41 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy