Ženeva - Do Evropy se od začátku letošního roku dostalo přes Středozemní moře 134 549 migrantů a uprchlíků, dalších nejméně 2654 jich při pokusu dosáhnout evropských břehů zemřelo. Informovala o tom Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Meziročně je tak počet příchozích nižší o více než polovinu. Ve stejném období loni, respektive od 1. ledna do 24. září 2016, do Evropy doplulo 302 175 migrantů a nejméně dalších 3557 během cesty přes moře utonulo.
Více než 75 procent migrantů a uprchlíků se vylodilo v Itálii, a to 103 318, zbytek v Řecku (18 782), Španělsku (11 631) či na Kypru (818). Úhrnný počet migrantů, kteří letos dopluli do Itálie, je o 21,5 procenta nižší než jejich počet zaznamenaný loni v odpovídajícím období. Tehdy jich bylo 131 683.
Organizace pro migraci uvedla, že řeckých břehů tento měsíc dosáhlo 3722 migrantů a uprchlíků, což je dosud nejvyšší letošní hodnota za jeden měsíc ve východním Středomoří.
Na snížení počtu migrantů v meziročním srovnání se podepsalo několik faktorů. Italská vláda jednak začala spolupracovat s libyjskou pobřežní stráží; dále italský ministr jedná i s přestaviteli dalších severoafrických zemí a setkal se i s vůdcem Libyjské národní armády (LNA) Chalífou Haftarem, soupeřem vlády v Tripolisu, kterou uznává mezinárodní společenství.
Agentura AP na sklonku minulého měsíce uvedla, že vláda v Tripolisu zaplatila libyjským milicím, které se podílely na obchodu s lidmi, aby nyní bránily migrantům vyplouvat do Evropy. Italská diplomacie svou účast na tomto opatření i přes tvrzení AP jednoznačně popřela.
Agentura na ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex už v souvislosti s červencovým poklesem uvedla, že za snížením počtu imigrantů stojí i zhoršení povětrnostních podmínek v první polovině července a ozbrojené střety znesvářených milicí u libyjského města Sabráta. To je hlavním nástupním bodem uprchlíků směřujících do Evropy na člunech, které používají převaděči.