Počet civilních obětí v Afghánistánu vzrostl o třetinu

Zahraničí Zahraničí
10. 8. 2010 11:47
Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo při útocích na civilní cíle 1200 osob.
Ve válce v Afghánistánu umírají v prvé řadě civilisté.
Ve válce v Afghánistánu umírají v prvé řadě civilisté. | Foto: PRT Logár

Kábul - Hlavní dějiště války proti terorismu se z Iráku do Afghánistánu přesunulo již v roce 2008. V souladu s tím se prudce zvýšil i počet civilistů, kteří byli zabiti v zemi, jejíž venkov takřka beze zbytku kontrolují bojovníci Tálibánu. Letos vzrostl počet civilních obětí ve srovnání s loňskem dokonce o třetinu.

Podle zprávy OSN bylo za prvních šest měsíců letošního roku v Afghánistánu zabito 1200 civilistů a další dva tisíce byly zraněny. To je o 31 procent více než za stejné období loňska.

Tálibán je přitom zodpovědný za smrt tří čtvrtin všech obětí, zbytek spadá na konto afghánské armády, USA a jejich spojenců. Loni povstalci zabili přibližně polovinu všech civilních osob, které v Afghánistánu zahynuly.

Tálibán výzvy k dialogu odmítá

Dramaticky vzrostl počet zabitých dětí. Letos jich v zemi zemřelo při pumových útocích tálibánců a ostřelování raketami vypálenými afghánskou armádou a NATO celkem 176, což představuje oproti loňskému roku pětapadesátiprocentní nárůst.

Podle zprávy OSN vzrostl počet civilistů popravených povstalci o 95 procent, zejména v jižní části země.

"Toto neustále se zintenzivňující schéma vražd a poprav posiluje v agfhánských civilistech pocit, že jsou v této fázi konfliktu primárním terčem útoků," citovala stanice BBC zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna Staffana de Misturu.

Nárůst počtu civilních obětí v roce 2009 činil ve srovnání s předchozím rokem 14 procent.

Tálibán prozatím veškeré výzvy afghánského prezidenta Hamída Karzáího, aby s vládou v Kábulu zahájil dialog, odmítá. Silnou nevoli vzbuzují mezi místní populací ale právě také nezdařené útoky spojeneckého letectva namířené proti tálibáncům, při nichž často umírají civilisté.

Bičování a poprava

Počátkem tohoto měsíce NATO zabilo 25 osob, které v provincii Nangarhár cestovaly v koloně aut na pohřeb.

Ženám, které se v Afghánistánu neřídí islámskými zákony, hrozí smrt.
Ženám, které se v Afghánistánu neřídí islámskými zákony, hrozí smrt. | Foto: Reuters

Minulý týden bylo na severu země nalezeno deset těl humanitárních pracovníků prošpikovaných kulkami. Mezi mrtvými bylo šest Američanů, Brit, Němka a dva Afghánci. K útoku se příhlásil Tálibán.

V neděli tálibánci v západoafghánské provincii Badgís nejprve veřejně zbičovali a poté popravili třemi ranami do hlavy těhotnou ženu, vdovu, kterou obvinili z cizoložství.

 

 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy