NATO udeřilo na Tálibán, zemřely desítky civilistů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 8. 2010 19:58
Údaje o počtu obětí se rozcházejí
Helikoptéra nad napadenou základnou v Džalálábádu.
Helikoptéra nad napadenou základnou v Džalálábádu. | Foto: Reuters

Džalálábád (Afghánistán) - Nejméně 26 lidí, převážně civilistů, zahynulo při dnešních leteckých útocích koaličních sil proti povstalcům z radikálního hnutí Tálibán ve východním Afghánistánu.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zdejší oficiální zdroje.

"Koaliční síly minulou noc provedly operaci, při níž ve vesnici Nukrchaíl ostřelovaly z bojového letounu vozidlo a zabily 12 civilistů," prohlásil guvernér okresu Chugjaní v provincii Nangarhár na východě země. Podle agentury Reuters jiný okresní představitel dokonce tvrdil, že zabito bylo 32 lidí.

Terčem leteckého útoku byla údajně i další vesnice Hašímchaíl. O život tu údajně přišlo čtrnáct lidí, ale není jasné, kolik bylo civilistů a kolik ozbrojenců extremistického hnutí Tálibán, uvedl guvernér.

Vše se musí vyšetřit

Afghánský prezident Hamíd Karzáí nařídil příslušným ministerstvům a správním orgánům, aby informace o civilních ztrátách v okrese Chugjaní důkladně prošetřily.

Prezidentské komuniké nicméně neupřesňuje, který z incidentů má být předmětem vyšetřování. Zmiňuje se pouze o výbuchu rakety při bojích mezi povstalci a mezinárodními silami v okrese Chugjaní.

NATO oznámilo, že provedlo bojovou operaci v sousedním okrese Šarzád. Nicméně velení Severoatlantické aliance už přiznalo, že při operacích v Nangarháru přišla o život asi desítka civilistů.

"V souvislosti s informacemi od zástupců provincie Nangarhár se zdá, že čtyři až deset, možná i více civilistů bylo zabito," uvedl mluvčí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) kontradmirál Greg Smith v komuniké.

"Koaliční síly hluboce litují, že naše společná operace vedla ke ztrátám na civilních životech, a rodinám vyjadřujeme nejupřímnější lítost," uvádí se v dokumentu.

Incidenty se staly jen den poté, co vrchní velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál David Petraeus zveřejnil taktické směrnice, jejichž cílem je především větší ochrana civilistů při bojových akcích.

Petraeusovy "taktické směrnice", které vstoupily v platnost v neděli, jasně vymezují a upřesňují podmínky pro použití síly. "Musíme pokračovat, fakticky zdvojnásobit úsilí o snížení ztrát mezi nevinnými civilisty na absolutní minimum," zdůraznil americký generál.

Před zahájením střelby musí velitel operace zjistit, že nejsou přítomni žádní civilisté. Jestliže nelze určit možnost přítomnosti civilistů, pak jsou útoky zakázány - se dvěma výjimkami," uvádí se ve směrnicích. K výjimkám patří ohrožení mezinárodních jednotek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy