Tálibán zavraždil západní lékaře. Měli u sebe bible

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 8. 2010 15:57
K útoku došlo na severovýchodě Afghánistánu, mrtvých je šest Američanů, Brit a Němec
Ozbrojenci Tálibánu v Afghánistánu stále posilují, navzdory přítomnosti posílených zahraničních jednotek (ilustrační foto).
Ozbrojenci Tálibánu v Afghánistánu stále posilují, navzdory přítomnosti posílených zahraničních jednotek (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Kábul - Pracovali v Afghánistánu jako lékaři, našli tam smrt z rukou Tálibánu.

Těla osmi zastřelených zahraničních zdravotníků objevila policie v odlehlé části severovýchodního Afghánistánu. Je mezi nimi šest Američanů, jeden Brit a jeden Němec, z toho tři ženy.

Křesťanské humanitární uskupení IAM oznámilo, že zabití byli zřejmě členy mobilní oční kliniky, kteří se vraceli do Kábulu. Těla zdravotníků byla nalezena vedle opuštěných automobilů.

K odpovědnosti za útok už se přihlásil Tálibán, který lékaře obvinil z šíření křesťanské víry.  Mluvčí Tálibánu agentuře Reuters sdělil, že u zdravotníků našli bible přeložené do místního jazyka.

Spolu s cizinci byli zabiti i dva Afghánci.

Lékaři, nikoli misionáři

Mluvčí IAM ostře odmítl, že by zdravotníci byli misionáři, organizace podle něj působí v Afghánistánu od roku 1966 a nikdy bible nedistribuovala. Uvedl zároveň, že skupina zdravotníků byla dvanáctičlenná, dvěma Afgháncům se však podařilo Tálibáncům uniknout. Původní informace hovořila mylně o šesti zabitých Němcích.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Kábulu v první reakci nepotvrdil přesný počet mrtvých Američanů, uvedl však, že mezi zabitými je několik amerických občanů.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je v poslední době nejhorší od okamžiku, kdy Američany vedená koalice svrhla v roce 2001 vládu Tálibánu. V červnu v Afghánistánu zahynulo přes 100 amerických vojáků, což bylo vůbec nejvíc za devět let trvání konfliktu.

Tálibán sílí navzdory početnějším zahraničním jednotkám

Mluvčí místní policie prohlásil, že cizinci byli před nebezpečím varováni, nevěřili však, že jako na lékaře na ně někdo může zaútočit.  Podle zpravodaje BBC jsou útoky na humanitární pracovníky v Afghánistánu neobvyklé.

Humanitární organizace IAM v reakci na útok na své webové stránce uvedla, že doufá, že bude moci navzdory této tragédii pokračovat v pomoci Afgháncům.

„Protestujeme proti tomuto nesmyslnému zabití, kde oběťmi jsou lidé, kteří nedělali nic jiného, než že pomáhali chudým. Někteří z nich tak v Afghánistánu činili desítky let," uvedla IAM.

K útoku došlo poblíž hranice s Pákistánem, tedy v oblasti, kde Tálibán posiluje, a to navzdory přítomnosti více než 140 tisíc zahraničních jednotek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy