Tálibán zavraždil západní lékaře. Měli u sebe bible

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 8. 2010 15:57
K útoku došlo na severovýchodě Afghánistánu, mrtvých je šest Američanů, Brit a Němec
Ozbrojenci Tálibánu v Afghánistánu stále posilují, navzdory přítomnosti posílených zahraničních jednotek (ilustrační foto).
Ozbrojenci Tálibánu v Afghánistánu stále posilují, navzdory přítomnosti posílených zahraničních jednotek (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Kábul - Pracovali v Afghánistánu jako lékaři, našli tam smrt z rukou Tálibánu.

Těla osmi zastřelených zahraničních zdravotníků objevila policie v odlehlé části severovýchodního Afghánistánu. Je mezi nimi šest Američanů, jeden Brit a jeden Němec, z toho tři ženy.

Křesťanské humanitární uskupení IAM oznámilo, že zabití byli zřejmě členy mobilní oční kliniky, kteří se vraceli do Kábulu. Těla zdravotníků byla nalezena vedle opuštěných automobilů.

K odpovědnosti za útok už se přihlásil Tálibán, který lékaře obvinil z šíření křesťanské víry.  Mluvčí Tálibánu agentuře Reuters sdělil, že u zdravotníků našli bible přeložené do místního jazyka.

Spolu s cizinci byli zabiti i dva Afghánci.

Lékaři, nikoli misionáři

Mluvčí IAM ostře odmítl, že by zdravotníci byli misionáři, organizace podle něj působí v Afghánistánu od roku 1966 a nikdy bible nedistribuovala. Uvedl zároveň, že skupina zdravotníků byla dvanáctičlenná, dvěma Afgháncům se však podařilo Tálibáncům uniknout. Původní informace hovořila mylně o šesti zabitých Němcích.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Kábulu v první reakci nepotvrdil přesný počet mrtvých Američanů, uvedl však, že mezi zabitými je několik amerických občanů.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je v poslední době nejhorší od okamžiku, kdy Američany vedená koalice svrhla v roce 2001 vládu Tálibánu. V červnu v Afghánistánu zahynulo přes 100 amerických vojáků, což bylo vůbec nejvíc za devět let trvání konfliktu.

Tálibán sílí navzdory početnějším zahraničním jednotkám

Mluvčí místní policie prohlásil, že cizinci byli před nebezpečím varováni, nevěřili však, že jako na lékaře na ně někdo může zaútočit.  Podle zpravodaje BBC jsou útoky na humanitární pracovníky v Afghánistánu neobvyklé.

Humanitární organizace IAM v reakci na útok na své webové stránce uvedla, že doufá, že bude moci navzdory této tragédii pokračovat v pomoci Afgháncům.

„Protestujeme proti tomuto nesmyslnému zabití, kde oběťmi jsou lidé, kteří nedělali nic jiného, než že pomáhali chudým. Někteří z nich tak v Afghánistánu činili desítky let," uvedla IAM.

K útoku došlo poblíž hranice s Pákistánem, tedy v oblasti, kde Tálibán posiluje, a to navzdory přítomnosti více než 140 tisíc zahraničních jednotek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy