Nové Dillí - V severovýchodní Indii se objevil neobvyklý druh rosničky, který vědci přes sto let považovali za vyhynulý.
Poprvé byly nalezeny pouhé dva exempláře tajemné žáby v roce 1870 britským přírodovědcem Thomasem Jerdonem. Předpokládalo se, že jde o součást zmizelých druhů, které se ve volné přírodě již nenajdou.
For the first time in 150 years, scientists have spotted a bizarre, egg-eating tree frog in India: https://t.co/CF5Qntx3cz
— National Geographic (@NatGeo) January 20, 2016
Nyní se to ale podařilo skupině vědců vedené proslulým indickým biologem Sathyabhama Das Bijuem.
A v indických pralesích jich našla hodně. Proto věří, že by rosnička mohla být rozšířená i do dalších oblastí Asie od Číny až k Thajsku.
Vyhynout může definitivně
"Je to vzrušující objev, ale neznamená to, že jsou žáby v bezpečí," upozorňuje indický biolog na nebezpečí, které pro mnoho živočišných druhů představuje nekontrolovaný rozvoj regionu.
Žáby žijí v deštných pralesích, které mizí neuvěřitelnou rychlostí. Kvůli ztrátě přirozeného prostředí by tak tento druh žáby mohl opravdu vyhynout, definitivně.
Rosnička dorůstá zhruba velikosti golfového míčku a žije na stromech, ve kterých si ve výšce šesti metrů hloubí díry. Navíc se vyskytuje ve velmi odlehlých oblastech. To je pravděpodobně důvod, proč zůstala tak dlouhou dobu bez povšimnutí.
Znovu byla nalezena úplnou náhodou během pátrání po úplně jiných živočiších.
"Slyšeli jsme z vrcholků stromů úplný hudební orchestr. Bylo to kouzelné. Samozřejmě jsme to museli prozkoumat," vysvětluje Biju.
Místo jejich výskytu však není jediná zajímavost, která rosničku činí tak výjimečnou. Jedinečný je na ní především způsob rozmnožování a to, čím se živí. Samičky nakladou oplodněná vajíčka do děr stromů zaplněných vodou. Vrátí se tam, až když se z nich vylíhnou pulci, aby je krmily neoplodněnými vajíčky.
Stejně jako pulci, i dospělí jedinci se na rozdíl od ostatních druhů žab pak živí rostlinnou stravou spíše než hmyzem a larvami.
Znovuobjevenou rosničku podrobili vědci analýze DNA, na jejímž základě ji označili za zcela nový druh. Museli jí proto dát i nové jméno. Původně se rosnička jmenovala po svém objeviteli Polypedates jerdonii, nyní se jmenuje Frankixalus jerdonii podle Frankyho Bossuyta, jenž byl studijním poradcem současného objevitele.