Vstoupili jsme do nové geologické epochy. Stvořil ji sám člověk, říká studie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 1. 2016 12:30
Lidská činnost zanechává tak výrazné stopy na zemském povrchu, že se dá hovořit o vstupu do nové geologické éry nazvané antropocén. Ta nahradí nejmladší dobu meziledovou, která začala teprve před zhruba 12 tisíci lety. Nejnovější studie to dokazuje konkrétními příklady, které budou viditelné ještě za další miliony let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Cambridge - Populační růst, průmyslové využívání zdrojů, spalování fosilních paliv, zemědělství a odpadní skládky. To vše vytváří na Zemi nesmazatelné stopy a vymezuje nové období, které už navždy zůstane podpisem současné civilizace.

Lidstvo tak dovedlo svět do nové geologické epochy. Takové, kterou si samo vytvořilo.

Antropocén je termín pro novou geologickou éru, která je spojena s environmentálním dopadem lidstva na Zemi. Již několik posledních let se o ní hovoří jako o nástupci holocénu - nejmladší doby meziledové -, která začala před přibližně 12 000 lety. Nyní ale vědci tvrdí, že dokážou prokazatelně určit proměny, které se vstupem do nového geologického období souvisí.

Studie, která vychází ve vědeckém magazínu Science, poskytuje konkrétní příklady toho, jak současné období navždy promění tvář planety. Dokazuje, že lidská činnost zanechává prokazatelnou a přetrvávající stopu na Zemi.

"Studie říká, že ty změny jsou tak veliké jako ty, co se udály na konci poslední doby ledové. A to je velká věc," vysvětluje pro Guardian její spoluautor doktor Colin Waters. Otázkou zůstává, odkdy přesně antropocén datovat. Proměny, kterými je charakteristický, se neudály v jednu chvíli.

Jak lidstvo navždy mění Zemi

Lidstvo například vynalezlo velmi mnoho zcela nových nerostných látek, jako jsou cihly, sklo, hliník, keramika, beton nebo třeba plasty. Vědci ve studii uvádějí, že průmysl vyprodukuje každoročně kolem 300 milionů tun plastového odpadu.

Syntetická vlákna jsou v dnešní době prakticky ve všem a planetu pomalu zahlcují. Ta s nimi zachází jako s čímkoliv jiným. Většina látek se usadí a některé v průběhu času zkamení a stanou se poslem doby minulé stejně jako starodávné listy stromů nebo zkamenělé ostatky dávno vyhynulých zvířat.

Dalším aspektem je využívání zemského povrchu. Více než jeho polovina je dnes využívána k zemědělství, výstavbě měst, ale i jako skládky či doly. Těžba nerostů má na zemi větší dopad než jakékoliv přírodní živly.

Podíl na vstupu do nové éry vědci také připisují jaderným zbraním a rozšíření radioaktivních prvků prakticky po celém světě. Jejich stopy se zachytí v sedimentech a v ledu, a tak ještě po stovkách tisíciletí bude možné najít stopy po současné nukleární aktivitě.

Novou éru spustila populační exploze

I přes stále otevřenou debatu ohledně konkrétního spouštěče antropocénu, hovoří se, že jeho počátek lze datovat do poloviny 20. století. V té době se začal projevovat zrychlený růst populace a s ní i její spotřeby. Právě od zvýšené spotřeby se pak většina lidské činnosti odvíjí.

Vědci připomínají, že za poslední půlmiliardu let zažila naše planeta pět masivních vln vymírání některých živočišných druhů. Nyní je na spadnutí vlna šestá. Na vině je právě nadměrné využívání Země a ztráta přirozeného prostředí pro mnoho živočichů. Studie ostatně hovoří tom, že jde o proces, který je pravděpodobně již v plném proudu.

I přes nejasný začátek a složitou klasifikaci nové geologické epochy opírají se závěry studie o některé nepopiratelné důkazy. Dopad lidstva bude viditelný v sedimentech a skalách ještě další miliony let.

Moderní civilizace se tak nesmazatelným způsobem zapsala do 4,6 miliardy let staré historie Země.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy