Při útoku Tálibánu v afghánském městě Ghazní zemřelo 14 lidí, z toho šest civilistů

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2019 11:49
Při útoku v provincii Ghazní na východě Afghánistánu v neděli zemřelo nejméně osm příslušníků afghánských bezpečnostních sil a šest civilistů. Více než 140 lidí utrpělo zranění, z toho téměř tři desítky dětí. Informovala o tom agentura Reuters. Bojovníci militantního hnutí Tálibán nastražili bombu v autě.
Afghánské město Ghazní - Ilustrační foto.
Afghánské město Ghazní - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nálož vybuchla nedaleko komplexu afghánské tajné služby NDS ve městě Ghazní ráno, kdy v okolí bylo hodně lidí.

"Desítky příslušníků NDS byly zabity nebo utrpěly zranění," tvrdil mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžahíd. Podle afghánských vládních činitelů přišlo o život osm příslušníků NDS, pět dospělých civilistů a jedno dítě.

Ghazní zažilo útok se smrtelnými následky naposledy v pátek, kdy vybuchla bomba v šíitské mešitě. Dva lidé zahynuli, z toho jedno dítě. Dvacet lidí bylo zraněno. Tálibán následně na twitteru popřel, že by za atentát nesl odpovědnost.

Tálibán v současnosti ovládá asi polovinu afghánského území. Stupňuje svoje útoky na afghánské bezpečnostní síly přesto, že se s ním Spojené státy snaží vyjednat mírovou smlouvu, jež by ukončila 18 let trvající válku

Video: Strategické město Gházní máme pod kontrolou, tvrdí Afghánci. 

Afghánská armáda podporovaná Spojenými státy tvrdí, že získala po dnech tvrdých bojů s bojovníky Tálibánu kontrolu nad strategickým městěm Ghazní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 36 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy