Při požáru na ruské výzkumné ponorce zemřelo 14 námořníků

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2019 17:11
Na palubě ruského batyskafu, což je plavidlo určené k ponorům do velkých hloubek, zahynulo 14 lidí. Podle agentury TASS to oznámilo ruské ministerstvo obrany s tím, že během incidentu, který se stal v pondělí zhruba ve 20:30, vypukl požár.
Ruská ponorka - ilustrační foto.
Ruská ponorka - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Batyskaf je nyní na základně v Severomorsku v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska. Zranění námořníci byli také posláni do nemocnice v Severomorsku. Posádka podle ministerstva obrany prováděla vojenský průzkum v ruských teritoriálních vodách v Tichém oceánu. Kde přesně to bylo, úřady neuvedly.

Podle serveru Meduza.io námořníci zemřeli poté, co se nadýchali toxických zplodin, které se uvolnily během požáru.

Podle některých ruských médií šlo o jadernou ponorku AS-12 Lošarik. Ta je schopná pracovat i v hloubce mnoha tisíc metrů. Podle britské stanice BBC bývá tato ponorka využívána ke špionážním účelům. Ruské úřady ale tuto informaci zatím nepotvrdily ani nespecifikovaly typ plavidla.

Nyní probíhá vyšetřování celého incidentu a jeho příčin.

Vážné havárie se ruským ponorkám a lodím nevyhýbaly ani v minulosti, 8. listopadu 2008 havarovala během cvičení v Japonském moři atomová ponorka Něrpa. Při spuštění protipožárních systémů se plynem freonem otrávilo 20 členů posádky, dalších 21 museli ošetřit lékaři. Celkem bylo tehdy na palubě 208 lidí, přitom kapacitně byla ponorka uzpůsobena pro třetinovou posádku.

Na konci srpna 2003 se potopila menší ruská jaderná ponorka K-159 při manévru u přístavu Poljarnyj. Zemřelo devět z deseti členů posádky.

A 12. srpna 2000 došlo k havárii jaderné ponorky K-141 Kursk. Toto ruské podmořské plavidlo se potopilo v Barentsově moři zhruba 175 kilometrů od přístavu Severomorsk během vojenských cvičení. Záchranné práce se protáhly na několik dní, během kterých se vojáci snažili zachránit část z celkem 118 členů posádky, kteří ještě zůstali živí. K námořníkům se ale kvůli počasí a nedostatku záchranných zařízení dostali až 21. srpna, kdy už nikdo z posádky nedýchal. Následné vyšetřování odhalilo, že havárii ponorky Kursk způsobil pravděpodobně výbuch torpéda, které spustilo explozi další munice.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dvou dodávek a dálnice je neprůjezdná. Policisté dopravu odklánějí na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot.

Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy