Po referendu o kvótách přijme Maďarsko zákon proti EU, říká státní tajemník

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2016 23:33
Maďarská vláda na začátku dubna zahájila kampaň, která má voliče přesvědčit, aby v referendu hlasovali proti kvótám. Pokud tak učiní, parlament v Budapešti prý zavede zákon, který zabrání Unii nutit Maďarsko k přijetí nechtěných migrantů.
Maďarský plot.
Maďarský plot. | Foto: Michal Pavlásek

Budapešť - Pokud se v říjnovém referendu většina Maďarů vysloví proti uprchlickým kvótám EU, parlament v Budapešti zavede zákon, který zabrání Unii nutit Maďarsko k přijetí nechtěných migrantů. V maďarských novinách to dnes podle agentury MTI uvedl státní tajemník ministerstva spravedlnosti Pál Völner.

Tajemník upřesnil, že zmiňovaný zákon by byl v platnosti nejméně tři roky. Vynucené přerozdělení uprchlíků by podle něj poškodilo zájmy Maďarska. Přesto Völner řekl, celonárodní referendum naplánované na 2. října iniciovala maďarská vláda v zájmu Evropy, nikoli proti ní. Případný odchod z EU prý Budapešť nezvažuje.

Kolem osmi milionů Maďarů bude moci ve všelidovém hlasování odpovědět na otázku: "Chcete, aby Evropská unie nařídila povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?" Pokud většina voličů odpoví záporně, bude podle Völnera Maďarsko přijímat uprchlíky pouze se souhlasem parlamentu a podle vlastních vnitrostátních pravidel.

Maďarská vláda na začátku dubna zahájila kampaň, která má voliče přesvědčit, aby v referendu hlasovali proti kvótám. Referendum naopak neúspěšně napadli u soudu levicoví politici, kteří také vyzvali k bojkotu hlasování. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 50 procent voličů.

Evropská komise trvá na tom, že o přerozdělení migrantů se loni rozhodlo legitimním způsobem, a jde proto o právně závazné rozhodnutí.

Opoziční socialisté nabádají k neúčasti

Maďarští opoziční socialisté spustí na začátku září vlastní kampaň před říjnovým referendem o uprchlických kvótách EU. Budou nabádat voliče, aby se hlasování neúčastnili, a tím učinili referendum neplatným. Podle agentury MTI to oznámil předseda strany Gyula Molnár.

Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 50 procent voličů. Předseda Maďarské socialistické strany (MSZP) řekl, že socialisté chtějí mít své zástupce u počítání hlasů a ve volebních komisích. "Záměrně se vyhýbáme slovu 'bojkot'. Instituci referenda přijímáme a uznáváme, že je to důležitý demokratický nástroj," řekl Molnár.

Předseda socialistů zopakoval názor MSZP, že premiér Viktor Orbán používá referendum jako přípravu na odchod země z EU. Pro Molnára je referendum příležitostí, jak říci "ano Evropě" a jak odmítnout "politické a taktické cíle" vládnoucí pravicové strany Fidesz.

 

Právě se děje

Další zprávy