Maďarsko schválilo další změnu ústavy. Vláda může nově zavádět mimořádná protiteroristická opatření

ČTK ČTK
7. 6. 2016 16:06
Podle agentury MTI se úpravy týkají například možnosti mobilizovat armádu. Opoziční strany upozorňují na to, že udělení nových pravomocí vládě může být zneužito premiérem Viktorem Orbánem. Ve 199členném Národním shromáždění jde o již šestou změnu základního zákona od jeho schválení v roce 2012.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament v úterý schválil úpravu ústavy, která otevírá cestu novým právním předpisům určeným ke zvládnutí teroristické hrozby.

Podle agentury MTI k nim patří i možnost vlády přijímat mimořádná opatření, včetně případné mobilizace armády.

Opoziční strany upozorňují na to, že udělení nových pravomocí vládě může být zneužito premiérem Viktorem Orbánem.

Maďarský premiér je dlouhodobě obviňován z toho, že si změnami v ústavě chce upevnit moc.

Už šestá změna ústavy

Ve 199členném Národním shromáždění již šestou změnu základního zákona od jeho schválení v roce 2012 podpořilo 153 poslanců, 13 bylo proti a jeden se hlasování zdržel.

Návrh předložila vládní koalice strany Fidesz premiéra Viktora Orbána a Křesťanskodemokratické lidové strany.

Jednou z novinek je možnost vyhlásit v případě nebezpečí teroristického útoku "stav teroristické hrozby", jestliže s tím vysloví souhlas dvě třetiny členů zákonodárného sboru. V takovém případě lze obejít některé zákony a zavést na dobu nejvýše 15 dnů mimořádná opatření.

Vláda přitom musí o svých krocích neustále informovat prezidenta a příslušné parlamentní výbory.

Vláda může podle MTI také "mobilizovat armádu, pokud nebudou stačit zdroje policie a národní bezpečnostní služby".

Parlament schválil i související změny

Parlament současně s úpravami ústavy schválil i související změny v některých zákonech, například o policii, národní bezpečnosti a obraně. Jedna z nich například opravňuje armádu použít i zbraně, bude-li to nutné.

Součástí dnes schválených změn je mimo jiné také souhlas s vytvořením Protiteroristického informačního a analytického centra (TIBEK), jež bude celostátní bezpečnostní službou.

Řídit ho bude ministerstvo vnitra a k jeho úkolům má patřit posuzování teroristických i jiných hrozeb. Tento orgán ale nebude smět - na rozdíl od státní bezpečnosti - tajně shromažďovat data.

Opatření rovněž upravují poskytování telefonních služeb a povinnost operátorů předávat úřadům data. Zavádějí i kategorii "zvýšené bezpečnosti", která se bude uplatňovat v průběhu teroristických útoků nebo jejich možné přípravy. Policie může kontrolovat dokumenty, provádět prohlídky osob a vozidel, zabavovat nebezpečný materiál, rušit různé akce, zastavovat veřejnou dopravu a uzavírat komunikace.

Taková opatření smí policie zavádět na tři dny a případně jejich uplatnění prodloužit o dalších 72 hodin. Šéf maďarské policie ale může v "oprávněných" případech stav zvýšené bezpečnosti prodloužit i na delší dobu.

Úprava se týká například i trestního zákoníku. Trestně odpovědní za teroristické činy budou napříště rovněž nezletilci ve věku mezi 12 a 14 roky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy