Maďarsko schválilo další změnu ústavy. Vláda může nově zavádět mimořádná protiteroristická opatření

ČTK ČTK
7. 6. 2016 16:06
Podle agentury MTI se úpravy týkají například možnosti mobilizovat armádu. Opoziční strany upozorňují na to, že udělení nových pravomocí vládě může být zneužito premiérem Viktorem Orbánem. Ve 199členném Národním shromáždění jde o již šestou změnu základního zákona od jeho schválení v roce 2012.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský parlament v úterý schválil úpravu ústavy, která otevírá cestu novým právním předpisům určeným ke zvládnutí teroristické hrozby.

Podle agentury MTI k nim patří i možnost vlády přijímat mimořádná opatření, včetně případné mobilizace armády.

Opoziční strany upozorňují na to, že udělení nových pravomocí vládě může být zneužito premiérem Viktorem Orbánem.

Maďarský premiér je dlouhodobě obviňován z toho, že si změnami v ústavě chce upevnit moc.

Už šestá změna ústavy

Ve 199členném Národním shromáždění již šestou změnu základního zákona od jeho schválení v roce 2012 podpořilo 153 poslanců, 13 bylo proti a jeden se hlasování zdržel.

Návrh předložila vládní koalice strany Fidesz premiéra Viktora Orbána a Křesťanskodemokratické lidové strany.

Jednou z novinek je možnost vyhlásit v případě nebezpečí teroristického útoku "stav teroristické hrozby", jestliže s tím vysloví souhlas dvě třetiny členů zákonodárného sboru. V takovém případě lze obejít některé zákony a zavést na dobu nejvýše 15 dnů mimořádná opatření.

Vláda přitom musí o svých krocích neustále informovat prezidenta a příslušné parlamentní výbory.

Vláda může podle MTI také "mobilizovat armádu, pokud nebudou stačit zdroje policie a národní bezpečnostní služby".

Parlament schválil i související změny

Parlament současně s úpravami ústavy schválil i související změny v některých zákonech, například o policii, národní bezpečnosti a obraně. Jedna z nich například opravňuje armádu použít i zbraně, bude-li to nutné.

Součástí dnes schválených změn je mimo jiné také souhlas s vytvořením Protiteroristického informačního a analytického centra (TIBEK), jež bude celostátní bezpečnostní službou.

Řídit ho bude ministerstvo vnitra a k jeho úkolům má patřit posuzování teroristických i jiných hrozeb. Tento orgán ale nebude smět - na rozdíl od státní bezpečnosti - tajně shromažďovat data.

Opatření rovněž upravují poskytování telefonních služeb a povinnost operátorů předávat úřadům data. Zavádějí i kategorii "zvýšené bezpečnosti", která se bude uplatňovat v průběhu teroristických útoků nebo jejich možné přípravy. Policie může kontrolovat dokumenty, provádět prohlídky osob a vozidel, zabavovat nebezpečný materiál, rušit různé akce, zastavovat veřejnou dopravu a uzavírat komunikace.

Taková opatření smí policie zavádět na tři dny a případně jejich uplatnění prodloužit o dalších 72 hodin. Šéf maďarské policie ale může v "oprávněných" případech stav zvýšené bezpečnosti prodloužit i na delší dobu.

Úprava se týká například i trestního zákoníku. Trestně odpovědní za teroristické činy budou napříště rovněž nezletilci ve věku mezi 12 a 14 roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy