Washington/Abuja - Do pátrání po unesených nigerijských středoškolačkách se zapojila americká průzkumná letadla.
Spojené státy navíc nigerijským úřadům poskytly satelitní snímky a uvažují, že by do hledání rukojmích islamistické sekty vyslaly i drony.
S odvoláním na představitele americké vlády to píšou agentury AP a AFP.
"Podělili jsme se s Nigerijci o satelitní snímky a s povolením nigerijské vlády uskutečňujeme pilotované špionážní, hlídkové a průzkumné lety nad Nigérií," citovala AFP nejmenovaného amerického představitele.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová bez bližšího upřesnění zdůraznila, že "Spojené státy využijí každý poznatek k nalezení unesených nigerijských dívek".
Výměnu za vězně Nigérie odmítla
Washington vyslal minulý týden do země tým 26 amerických odborníků z Pentagonu, ministerstva zahraničí a FBI, sdělil podle AFP v pondělí mluvčí Bílého domu Jay Carney.
Ozbrojenci Boko Haram unesli v polovině dubna nejprve více než 250 studentek z gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Minulý týden se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala.
Nejméně 53 dívkám se podařilo ze zajetí uprchnout, další se ale stále pohřešují. Únosci v pondělí sdělili, že chtějí dívky vyměnit za vězněné členy Boko Haram, nigerijské úřady to ale odmítly.
Svět přispěchal na pomoc
Kromě Spojených států už se do pátrání po unesených dívkách zapojili i odborníci z Velké Británie, Francie, Číny a Španělska. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan v pondělí podle agentury DPA oznámil, že souhlasil i s pomocí Izraele, jenž by měl do země vyslat několik odborníků na boj s terorismem.
Francouzský prezident François Hollande už v neděli uvedl, že je Francie připravena hostit summit Nigérie a sousedních zemí, který by se zabýval skupinou Boko Haram.
Severonigerijský stát Borno mají islamistické milice Boko Haram prakticky pod kontrolou. Vynucují tam striktní dodržování islámského práva šaría, které mimo jiné dívkám odpírá právo na vzdělaní.