Katalánský regionální parlament v pátek jednostranně vyhlásil nezávislost na španělské vládě. Přestože Madrid okamžitě omezil autonomii odbojného regionu, sesadil katalánskou vládu a vyhlásil na prosinec předčasné regionální volby, jde o historický krok, který může inspirovat separatistická hnutí jinde v Evropě. Podívejte se, jaké regiony usilují o nezávislost podobně jako španělské Katalánsko.
Katalánsko
Katalánské snahy o samostatnost mají kořeny v ekonomické síle tohoto bohatého španělského regionu.
Místní obyvatelé mají pocit, že odvádí centrální vládě v Madridu více peněz, než se jim vrací v investicích.
Katalánci o nezávislosti nezávazně hlasovali už v roce 2014. Tehdy k volbám přišlo asi 40 procent oprávněných voličů, ze kterých se přes 80 procent vyslovilo pro nezávislost.
Katalánský regionální parlament od roku 2015 ovládají separatistické strany sjednocené v koalici, kterou vedl Madridem nedávno sesazený premiér Carles Puigdemont. Protiústavní referendum o nezávislosti uspořádal letos 1. října.
K volbám nepřišla ani polovina Katalánců. Drtivá většina těch, co se dostavili, ale hlasovala pro nezávislost.
Regionální parlament pak vyhlásil nezávislost 27. října. Madrid v reakci na to okamžitě aktivoval článek 155 španělské ústavy, který mu umožnil převzít pravomoci regionální vlády, pozastavit autonomii Katalánska a vyhlásit předčasné volby.