Plovoucí nemocnice opět na scéně. Bílý obr ukrývá tisíc lůžek, JIP i lékaře v izolaci

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2020 18:21
V docích v San Diegu je dělníci v polovině 70. let vyrobili jako obří tankery, aby převážely ropu z Aljašky. Později je převzalo americké námořnictvo, které je předělalo na dvě největší plovoucí nemocnice světa. Teď přišla jejich chvíle. Běžným americkým "pozemním" nemocnicím pomáhají zvládat příval pacientů nakažených koronavirem.

V New Yorku na řece Hudson zakotvila loď USNS Comfort, v Los Angeles USNS Mercy. Zejména pro New York je to velká posila. Město registrovalo v úterý 1. dubna téměř 41 tisíc nakažených, z toho přes tisíc lidí nemoci Covid-19 podlehlo.

Spíše než velká plovoucí nemocnice "sedí" na lodích Comfort a Mercy několik velkých nemocnic na jedné palubě. Na obou plavidlech slouží přes tisíc zdravotníků. Je tam dvanáct operačních sálů, tisíc lůžek, osmdesát míst na jednotkách intenzivní péče, samostatné zubní a oční kliniky, speciální izolované prostory pro infekční pacienty, úložiště pěti tisíc krevních konzerv, samostatný systém na odsolování mořské vody, zařízení na výrobu kyslíku, ale i márnice.

Obě plavidla jsou vybavená technologií, která stabilizuje palubu i na velkých vlnách a umožňuje lékařům v klidu provádět náročné a dlouhé operace. V pondělí mohli Newyorčané sledovat, jak bílý obr s červenými kříži na bocích proplouvá kolem sochy Svobody a míří do přístavu na Manhattanu. Doprovázely jej menší lodě a ve vzduchu helikoptéry. Do největšího amerického města se loď vrátila po devatenácti letech, v roce 2001 tady pomáhala ošetřovat zraněné po teroristických útocích 11. září.

V Perském zálivu byla americké armádě k dispozici během válek v Iráku v letech 1991 a 2003, pomáhala ale také po zemětřesení na Haiti.

USNC Comfort i její "sestra" USNC Mercy jsou dlouhé 272 metrů, na šířku měří 32 metrů. Nemocnice ale neléčí a nebudou léčit pacienty infikované koronavirem. Právě naopak: z newyorských nemocnic do nich svážejí lidi s jinými nemocemi, zraněními a zdravotními problémy, aby se tak předešlo dalšímu šíření nákazy a aby se personál "pozemních" nemocnic mohl soustředit hlavně na Covid-19.

"Je válečná atmosféra a všichni se v tuto chvíli musíme spojit," řekl starosta New Yorku Bill de Blasio, který přišel nemocnici osobně přivítat. Mohl to ale udělat jen na dálku. Personál je v důsledné izolaci, nikdo z posádky nesmí ani vstoupit na pevninu, natož jít do ulic města.

Přijímaní pacienti budou procházet důslednou kontrolou a měřením teploty. Na palubu se nesmí dostat nikdo s koronavirem, to by znamenalo katastrofu. Pro pacienty s nemocí Covid-19 v New Yorku vznikla nová provizorní nemocnice přímo uprostřed města v Central Parku. V místech, kde jsou lidé zvyklí piknikovat, běhat nebo jen v klidu odpočívat.

V Los Angeles, kde kotví USNS Mercy, je situace zatím lepší než v New Yorku. Celá Kalifornie zatím hlásí přes 6000 nakažených a 132 mrtvých. Všech 27 terminálů losangeleského přístavu je otevřených a nikdo ze zaměstnanců zatím nakažen nebyl.

Video: Loď USNS Comfort dorazila do New Yorku

Nemocniční loď Comfort dorazila do New Yorku | Video: Reuters

"Provoz přístavu ale poklesl na osmdesát procent normálu. Nejdříve nás zasáhla americko-čínská obchodní válka, teď koronavirus," řekl televizi CNN ředitel přístavu Eugene Seroka.

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že pandemie si v USA vyžádá 100 až 240 tisíc obětí za předpokladu, že budou dodržována stávající preventivní opatření.

Tažení proti nákaze je podle Trumpa otázkou života a smrti. "Chci, aby každý Američan byl připraven na těžké dny, které před námi leží," řekl prezident. "Čekají nás dva velmi obtížné týdny," dodal s tím, že země brzy uvidí světlo na konci tunelu.

Na nemoc Covid-19 v USA zemřelo už přes čtyři tisíce lidí, víc než při teroristických útocích z 11. září 2001.

 

Právě se děje

před 22 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 54 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy