Plovoucí nemocnice opět na scéně. Bílý obr ukrývá tisíc lůžek, JIP i lékaře v izolaci

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2020 18:21
V docích v San Diegu je dělníci v polovině 70. let vyrobili jako obří tankery, aby převážely ropu z Aljašky. Později je převzalo americké námořnictvo, které je předělalo na dvě největší plovoucí nemocnice světa. Teď přišla jejich chvíle. Běžným americkým "pozemním" nemocnicím pomáhají zvládat příval pacientů nakažených koronavirem.

V New Yorku na řece Hudson zakotvila loď USNS Comfort, v Los Angeles USNS Mercy. Zejména pro New York je to velká posila. Město registrovalo v úterý 1. dubna téměř 41 tisíc nakažených, z toho přes tisíc lidí nemoci Covid-19 podlehlo.

Spíše než velká plovoucí nemocnice "sedí" na lodích Comfort a Mercy několik velkých nemocnic na jedné palubě. Na obou plavidlech slouží přes tisíc zdravotníků. Je tam dvanáct operačních sálů, tisíc lůžek, osmdesát míst na jednotkách intenzivní péče, samostatné zubní a oční kliniky, speciální izolované prostory pro infekční pacienty, úložiště pěti tisíc krevních konzerv, samostatný systém na odsolování mořské vody, zařízení na výrobu kyslíku, ale i márnice.

Obě plavidla jsou vybavená technologií, která stabilizuje palubu i na velkých vlnách a umožňuje lékařům v klidu provádět náročné a dlouhé operace. V pondělí mohli Newyorčané sledovat, jak bílý obr s červenými kříži na bocích proplouvá kolem sochy Svobody a míří do přístavu na Manhattanu. Doprovázely jej menší lodě a ve vzduchu helikoptéry. Do největšího amerického města se loď vrátila po devatenácti letech, v roce 2001 tady pomáhala ošetřovat zraněné po teroristických útocích 11. září.

V Perském zálivu byla americké armádě k dispozici během válek v Iráku v letech 1991 a 2003, pomáhala ale také po zemětřesení na Haiti.

USNC Comfort i její "sestra" USNC Mercy jsou dlouhé 272 metrů, na šířku měří 32 metrů. Nemocnice ale neléčí a nebudou léčit pacienty infikované koronavirem. Právě naopak: z newyorských nemocnic do nich svážejí lidi s jinými nemocemi, zraněními a zdravotními problémy, aby se tak předešlo dalšímu šíření nákazy a aby se personál "pozemních" nemocnic mohl soustředit hlavně na Covid-19.

"Je válečná atmosféra a všichni se v tuto chvíli musíme spojit," řekl starosta New Yorku Bill de Blasio, který přišel nemocnici osobně přivítat. Mohl to ale udělat jen na dálku. Personál je v důsledné izolaci, nikdo z posádky nesmí ani vstoupit na pevninu, natož jít do ulic města.

Přijímaní pacienti budou procházet důslednou kontrolou a měřením teploty. Na palubu se nesmí dostat nikdo s koronavirem, to by znamenalo katastrofu. Pro pacienty s nemocí Covid-19 v New Yorku vznikla nová provizorní nemocnice přímo uprostřed města v Central Parku. V místech, kde jsou lidé zvyklí piknikovat, běhat nebo jen v klidu odpočívat.

V Los Angeles, kde kotví USNS Mercy, je situace zatím lepší než v New Yorku. Celá Kalifornie zatím hlásí přes 6000 nakažených a 132 mrtvých. Všech 27 terminálů losangeleského přístavu je otevřených a nikdo ze zaměstnanců zatím nakažen nebyl.

Video: Loď USNS Comfort dorazila do New Yorku

Nemocniční loď Comfort dorazila do New Yorku | Video: Reuters

"Provoz přístavu ale poklesl na osmdesát procent normálu. Nejdříve nás zasáhla americko-čínská obchodní válka, teď koronavirus," řekl televizi CNN ředitel přístavu Eugene Seroka.

Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že pandemie si v USA vyžádá 100 až 240 tisíc obětí za předpokladu, že budou dodržována stávající preventivní opatření.

Tažení proti nákaze je podle Trumpa otázkou života a smrti. "Chci, aby každý Američan byl připraven na těžké dny, které před námi leží," řekl prezident. "Čekají nás dva velmi obtížné týdny," dodal s tím, že země brzy uvidí světlo na konci tunelu.

Na nemoc Covid-19 v USA zemřelo už přes čtyři tisíce lidí, víc než při teroristických útocích z 11. září 2001.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy