Káhira - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli podepsal kontroverzní protiteroristický zákon, který umožňuje ukládat vysoké pokuty novinářům píšícím o teroristických útocích v rozporu s oficiálními informacemi. Informovala o tom agentura AFP.
Zákon předpokládá uložení pokuty ve výši 200 000 až 500 000 egyptských liber (zhruba 622 000 až 1,6 milionu korun) osobě, která vydá nebo zveřejní "nepravdivé" informace o atentátech nebo operacích proti islamistickým bojovníkům.
Původní verze zákona přitom počítala dokonce až se dvěma lety vězení. Vzbudila ale protesty, které nakonec vedly k její úpravě.
Po zavraždění generálního prokurátora Hišáma Barakáta 29. června při atentátu Sísí slíbil zavedení přísnějších protiteroristických zákonů. Po atentátu následovala série útoků džihádistů proti egyptským vojákům na Sinajském poloostrově a armáda byla roztrpčena způsobem informování o těchto útocích v médiích.
Právní ochrana pro vojáky a policisty
Zákony rovněž zřizují zvláštní soudy pro militantní bojovníky. Za členství v militantní skupině odsouzenému člověku hrozí 10 let za mřížemi.
Za vytvoření nebo vedení takové organizace, kterou vláda označí coby teroristickou, pak může být člověk odsouzen i k trestu smrti. Financování skupiny může mít za následek doživotní trest, který je v Egyptě 25 let.
Vojákům a policistům, kteří při výkonu svého povolání použijí sílu, nová legislativa přiznává dodatečnou právní ochranu.
Podněcování k násilí, stejně jako šíření zpráv teroristů na internetu, může mít za následek pět až sedm let v cele.
Ochránci lidských práv se obávají potlačování opozice
Lidskoprávní aktivisté novou legislativu kritizují. Bojí se, že ji prezident Sísí použije proti opozičníkům a k dalšímu potlačení práva na svobodu projevu, uvedl server BBC.
Egypt sužují islamističtí povstalci, kteří usilují o Sísího sesazení. Nejhorší situace je na severu Sinaje, kde operuje skupina hlásící se k Islámskému státu.
Ozbrojenci v Egyptě už zabili stovky členů tamních bezpečnostních složek. Situace se zhoršila před dvěma lety. Sísí – tehdy coby armádní velitel – nechal v roce 2013 sesadit tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího, který o rok dříve vyhrál s podporou islamistického Muslimského bratrstva první svobodné prezidentské volby po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka.
V loňském roce pak volby vyhrál sám Sísí a nastoupil jako nový prezident Egypta. Jeho vláda označila Muslimské bratrstvo za teroristickou skupinu. Do vězení už byly pod Sísího dozorem poslány tisíce údajných islamistů, někteří byli odsouzeni k trestu smrti – včetně bývalého prezidenta Mursího a dalších vysokých představitelů Muslimského bratrstva.