Egyptské letectvo zabilo na Sinaji 25 islamistů

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2015 22:39
Představitelé egyptské armády tvrdí, že armáda v bojových operacích na Sinaji neustane, dokud "nevyčistí všechna místa, kde se teroristé soustředí".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Káhira - Egyptské vojenské letectvo v sobotu bombardovalo pozice islámských radikálů na Sinajském poloostrově, kde extremisté ve středu spáchali koordinovaný útok na vojenská stanoviště.

Během jediného dne zabilo 25 islamistů, oznámila armáda.

Při středečním útoku a bojích, které se po něm rozpoutaly, bylo zabito více než 100 islamistů.

Představitelé egyptské armády tvrdí, že armáda v bojových operacích na Sinaji neustane, dokud "nevyčistí všechna místa, kde se teroristé soustředí".

Ke středečním simultánním útokům se přihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis (ABM), která podporuje organizaci Islámský stát (IS). Její bojovníci napadli několik vojenských stanovišť na Sinaji brzy ráno.

Skupina použila i sebevražedné atentátníky. Boje trvaly asi osm hodin, egyptská armáda do nich nasadila stíhací letouny F-16 a bojové vrtulníky Apache.

Ansar Bajt al-Makdis působí na Sinaji několik let, v minulosti se ale přihlásila k Islámskému státu a přejmenovala se na Sinajskou provincii. Chce na tomto území ustavit podobný režim, jako IS nastolil na severu Sýrie a Iráku, kde vyhlásil chalífát.

Sinajský poloostrov je dějištěm častých útoků radikálů na bezpečnostní jednotky od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Mursího, zvoleného za islamisty. O život při atentátech od té doby přišlo na 400 členů bezpečnostních sil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy