Piloti plného airbusu přepnuli na automat a šli spát

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 9. 2013 21:01
Letoun se řítil nebem rychlostí 1000 km/h, oba muži nakonec nahlásili sami sebe
Airbus A-330. Ilustrační foto.
Airbus A-330. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Londýn - Cestující nejmenovaných britských aerolinek si 13. srpna užili klidný let a zdánlivě neměli na co si stěžovat.

Opak je pravdou. Ukázalo se totiž, že relaxovali i oba piloti. Přepnuli řízení na autopilota a "dali si šlofíka".

Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby se ovšem vystřídali.

Problém je v tom, že usnuli najednou a Airbus A-330 s 325 cestujícími na palubě a dvěma spáči v kokpitu uháněl nebesy - nikým nekontrolován - rychlostí kolem 1000 kilometrů v hodině.

Když se jeden z pilotů probudil a zjistil, že spí i kolega, zhrozil se.

Jak dlouho byl letoun bez dohledu, není známo. Srpnový incident nicméně piloty vyděsil natolik, že ho sami přiznali Úřadu pro civilní letectví.

Ten jejich upřímnost ocenil tím, že jim zajistil anonymitu a nejmenoval ani aerolinky, pro které létají.

Kontrolní orgán nicméně slibuje, že se bude případem vážně zabývat. To, že oba piloti usnuli, totiž není náhoda. Za dvě noci předcházející samotnému incidentu naspali pouze pět hodin.

"Zatím nevíme, proč piloti před letem spali tak málo. Jedná se o závažnou, ale ojedinělou událost," cituje server The Daily Mail z prohlášení britského Úřadu pro civilní letectví.

Asociace britských dopravních pilotů (BALPA) ale nesouhlasí. Podle jejího vyjádření, které cituje server London Evening Standard, "to není nic překvapivého a BALPA na nebezpečnou únavu pilotů opakovaně upozorňovala".

 

Právě se děje

před 21 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy