Piloti plného airbusu přepnuli na automat a šli spát

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 9. 2013 21:01
Letoun se řítil nebem rychlostí 1000 km/h, oba muži nakonec nahlásili sami sebe
Airbus A-330. Ilustrační foto.
Airbus A-330. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Londýn - Cestující nejmenovaných britských aerolinek si 13. srpna užili klidný let a zdánlivě neměli na co si stěžovat.

Opak je pravdou. Ukázalo se totiž, že relaxovali i oba piloti. Přepnuli řízení na autopilota a "dali si šlofíka".

Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby se ovšem vystřídali.

Problém je v tom, že usnuli najednou a Airbus A-330 s 325 cestujícími na palubě a dvěma spáči v kokpitu uháněl nebesy - nikým nekontrolován - rychlostí kolem 1000 kilometrů v hodině.

Když se jeden z pilotů probudil a zjistil, že spí i kolega, zhrozil se.

Jak dlouho byl letoun bez dohledu, není známo. Srpnový incident nicméně piloty vyděsil natolik, že ho sami přiznali Úřadu pro civilní letectví.

Ten jejich upřímnost ocenil tím, že jim zajistil anonymitu a nejmenoval ani aerolinky, pro které létají.

Kontrolní orgán nicméně slibuje, že se bude případem vážně zabývat. To, že oba piloti usnuli, totiž není náhoda. Za dvě noci předcházející samotnému incidentu naspali pouze pět hodin.

"Zatím nevíme, proč piloti před letem spali tak málo. Jedná se o závažnou, ale ojedinělou událost," cituje server The Daily Mail z prohlášení britského Úřadu pro civilní letectví.

Asociace britských dopravních pilotů (BALPA) ale nesouhlasí. Podle jejího vyjádření, které cituje server London Evening Standard, "to není nic překvapivého a BALPA na nebezpečnou únavu pilotů opakovaně upozorňovala".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy