Piloti Lufthansy vyhlásí stávku, letů do Prahy se nedotkne

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2014 18:55
Piloti Lufthansy vyhlásili na pátek stávku, která podle všeho neovlivní lety do Prahy.
Foto: Reuters

BerlínPiloti největších německých aerolinek chystají na páteční večer šestihodinovou stávku. Protest by se měl uskutečnit od 17:00 do 23:00 a postihne "lety na krátkou a střední vzdálenost" z letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, uvedlo v tiskové zprávě odborové sdružení pilotů Vereinigung Cockpit. Zatím není jasné, jak přesně stávka zasáhne spoje do České republiky.

"Chceme touto stávkou docílit nového jednání o důchodovém programu," uvedlo dnes odpoledne sdružení v tiskové zprávě. "Vereinigung Cockpit dále konstatuje, že je kdykoli připraveno jednat o možnostech odvrácení stávky. Litujeme možných nepříjemností, které by postihly zákazníky Lufthansy," doplnily odbory.

Vedení Lufthansy se zatím k vyhlášené stávce nevyjádřilo.

V dobu, na kterou je stávka vyhlášená, by měla Lufthansa vypravit dva lety z Frankfurtu do Prahy; odlétat by měly z Frankfurtu v 17:20 a ve 21:55. "Žádné zrušené lety zatím nahlášeny nemáme. Doporučujeme ale cestujícím, aby sledovali aktuální informace o letech na webu dopravce," řekla ČTK mluvčí pražského Letiště Václava Havla Eva Krejčí.

Odbory pilotů se dlouhodobě přou s vedením aerolinek o důchodový program. Podle dosavadního ustanovení kolektivní smlouvy mohou piloti odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než budou mít nárok na starobní důchod.

Lufthansa chce nyní posunout možný věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí letecké dopravy nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy