Více peněz, méně práce. Němečtí strojvůdci vyhlásili stávku

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2014 11:48
Odbory požadují zvýšení mezd strojvůdců o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: DB

Berlín - Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn vyhlásili tříhodinovou stávku od dnešních 18 hodin. Odborový svaz strojvůdců (GDL) chce protestní akcí přimět DB, aby přistoupila na zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby zaměstnanců. Podle GDL by stávka měla zasáhnout celé území Německa. Vedení Deutsche Bahn vyzvalo odbory, aby stávku odvolaly a vrátily se k jednání.

GDL označil protest za varovnou stávku, pro kterou schválně vybral čas mimo dopravní špičku. "Zvoleným časem stávky bere GDL ohled na mnoho lidí, kteří se z víkendu vracejí po železnici až během prvního pracovního dne. Zároveň myslíme i na lidi dojíždějící za prací během dne," uvedl odborový svaz dnes ráno v tiskovém prohlášení k vyhlášení stávky. "Naše první stávka by měla zasáhnout především nákladní dopravu, méně už cestující," doplnil GDL.

"Postup GDL je absolutně nepochopitelný. Od dnešního rána má GDL k dispozici novou nabídku kolektivní smlouvy, což jsme avizovali už o víkendu. Varovná stávka je proto úplně zbytečná," uvedl v tiskovém prohlášení Ulrich Weber z představenstva Deutsche Bahn. Zároveň vyzval odboráře, aby stávku odvolali.

Dopady i na Česko?

Zatím není jasné, jaké dopady by stávka měla na vnitroněmecký i mezinárodní provoz, včetně železničního spojení s Českem. "V případě stávky uděláme vše pro to, aby byly dopady na zákazníky v nákladní i v osobní dopravě co nejmenší," uvedl pouze Weber.

Mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský nejdříve uvedl, že na provoz železnice v Česku nebude mít stávka žádné dopady. Později však připustil, že by se stávka mohla projevit zpožděním některých spojů později odpoledne. Ve směru z Německa by kvůli stávce mohly později vyjet poslední spoj EC Berlín-Praha (pravidelný příjezd do Děčína v 19:53 ) a noční vlak EN Metropol (odjezd z Berlína v 18:22, příjezd do Děčína ve 21:53). Zpoždění na německém území by mohly nabrat i vlaky jedoucí z Česka.

Žádné výjimky pro strojvůdce

Odbory požadují zvýšení mezd strojvůdců o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně. V současnosti se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36 000 a 46 000 eur (998 000 a 1,27 milionu korun) ročně. Strojvůdci u Deutsche Bahn pracují 39 hodin týdně.

Deutsche Bahn odmítají přistoupit na růst platů při zkrácení pracovní doby. Zdůrazňují přitom, že se mzdové ohodnocení strojvůdců musí vyvíjet stejně jako u ostatního železničního personálu, u kterého Deutsche Bahn se zkracováním pracovního týdne nepočítají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy