Pilot zemřel, 80letá žena musela s cessnou přistát sama

Zahraničí Zahraničí
4. 4. 2012 20:00
Helen Collinsová přistání zvládla s jedním nefunkčním motorem
Foto: Repro YouTube.com

Sturgeon Bay - Osmdesátiletou Američanku Helen Collinsovou by zřejmě ani v nejmenším nenapadlo, že ocitne v situaci, kterou znají filmoví fanoušci z nejednoho hollywoodského spektáklu.

Poté, co pilot a zároveň její o rok starší manžel John za letu zemřel, totiž musela sama přistát s cessnou, které navíc docházelo palivo a fungoval jen jeden ze dvou motorů.

Manželé Collinsovi se zrovna vraceli z dovolené na Floridě, když Johna - necelých deset kilometrů od cíle - postihl přímo v kokpitu infarkt, jemuž podlehl.

Boj o minuty

Duchapřítomná žena mobilem zburcovala wisconsinskou policii, která vzápětí kontaktovala letiště Door County Cherryland. Místní pilot Robert Vuksanovic okamžitě vzlétl, aby Helen alespoň na dálku pomohl.

Přes vysílačku se do akce zapojil i Helenin syn James, sám certifikovaný pilot. "Byla klidnější než všichni ostatní. Měla vše pod kontrolou," řekl agentuře AP.

Záchranná operace nakonec šťastně dopadla, žena letiště párkrát obkroužila, pak musela přistát, jelikož jí docházelo palivo. Letadlo na ranveji sice jednou poskočilo, pak po ní sice tvrdě, ale bezpečně doklouzalo.

Matka podle syna sice absolvovala pár pilotních lekcí, ale před dlouhými třiceti lety. "Je neuvěřitelné, že dokázala přistát s jedním motorem. To by možná nezvládla spousta trénovaných pilotů," míní její syn.

Helen Collinsová vyvázla jen s pohmožděnými zády a žebry a během pár dnů by měla být propuštěna z nemocnice.

Podívejte se na rekonstrukci:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy