Peru volilo. Bude Jižní Amerika rudější?

David Koubek
21. 4. 2006 12:15
Lima, Praha - Peru volilo prezidenta: Vedoucí kandidát by zařadil zemi k levicové a antiimperialistické Venezuele nebo Bolívii. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Nejpravděpodobnější vítěz dnešního kola prezidentských voleb v Peru Ollanta Humala. Pro Peruánce by byl nejspíš takovým lidovým prezidentem, jakým je pro Bolívijce Evo Morales
Nejpravděpodobnější vítěz dnešního kola prezidentských voleb v Peru Ollanta Humala. Pro Peruánce by byl nejspíš takovým lidovým prezidentem, jakým je pro Bolívijce Evo Morales | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

NEJSILNĚJŠÍ KANDIDÁTI

Ollanta Humala (43)

Důstojník ve výslužbě vedl v roce 2000 neúspěšnou vojenskou vzpouru proti bývalému prezidentovi Fujimorimu. Odmítá dohodu o volném obchodu s USA a chce peruánskou ekonomiku v rukou státu

Lourdes Flores (46)

Právnička, která se snaží odstranit ze sebe nálepku "kandidátky bohatých". O prezidentský úřad se uchází podruhé a nyní kampaň soustředila do nejchudších okresů. Podporuje dohodu o volném obchodu s USA

Alan García (56)

Bývalý prezident, právník, kandidát sociální demokracie spoléhá na mladší voliče. Za jeho vlády v letech 1985-1990 zažilo Peru jednu z největších hospodářských krizí v historii

Peruánci v prvním kole prezidentských voleb rozhodovali, zda dají v druhém kole šanci pravicové kandidátce, nebo se bude rozhodovat mezi dvěma levicovými kandidáty. Ti slibují vrátit peruánské hospodářství do státních rukou a přerozdělit bohatství od hrstky bohatých většině chudých. Peru by se tak zařadilo k dalším latinskoamerickým zemím, kde vládne levice.

Definitivní rozhodnutí o tom, kdo bude peruánským prezidentem, padne sice až v květnu, avšak už první kolo, na které 9. dubna dohlíželo 53 tisíc vojáků a policistů, je pro Peru velmi důležité.

Těsné výsledky, vede nacionalista a bývalý voják

Souboj se vede o to, kdo postoupí do rozhodujícího květnového kola ze druhého místa. Ani dva týdny po volbách nejsou volební výsledky definitivní a sčítání stále pokračuje.

Po sečtení 96 procent hlasů má již postup do druhého kola zajištěn Ollanta Humala s 30,8 procenty hlasů. 

Ještě stále není rozhodnuto o druhém postupujícím. Konzervativní a pravicová právnička Lourdes Floresová s 23,6 procenty mírně ztrácí na bývalého prezidenta, sociálního demokrata Alana Garcíu, který má zatím 24,3 procenta hlasů.

Volební výsledky jsou daleko těsnější, než agentury předpovídaly. Na začátku kampaně vedla Floresová, postupně se ale v průzkumech dostala na druhé až třetí místo.

Humala, další jihoamerický Morales

Postup z první pozice už má zajištěn "alternativní kandidát", bývalý voják Ollanta Humala, který kandiduje za nové politické seskupení "Unie pro Peru". Tvrdí, že on je pro Peru tou pravou změnou.

Humala spoléhá kromě jiného na svůj částečný indiánský původ. V Peru žije 80 procent ajmarských a kečuánských indiánů a ti by mohli chtít "svého" prezidenta, podobně jako v Bolívii, kde na konci prosince zvolili hlavou státu ajmarského indiána Eva Moralese.

Některé prvky Humalovy kampaně jsou ostatně Moralesovi podobné: setkání s pěstiteli koky nebo tradiční indiánské rituály. Humala už také vyjádřil obdiv "novému latinskoamerickému Castrovi", venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi, jenž se ostře vymezuje vůči USA a chce vytvořit silnou levicovou Latinskou Ameriku.

Podle průzkumu Univerzity v Limě ale bývalý důstojník Ollanta Humala v druhém kole prohraje, i když podle většiny předvolebních anket je favoritem prvního kola právě on.

Revoluci slibuje i "zkrachovalý" prezident

Revoluční rétoriku má kromě Humaly v programu i druhý levicový kandidát, sociální demokrat Alan García. I když za ním stojí jedna z nejstarších stran v Latinské Americe - pětasedmdesát let stará Americká lidová revoluční aliance, minusem je především jeho vládnutí Peru v letech 1985-1990.

Garcíovi se tehdy "povedlo" dostat zemi do hluboké ekonomické krize, a proto v letošních volbách spoléhá na mladé voliče, kteří jsou nespokojení s vládou bohatých a jeho neúspěšné prezidentování si nepamatují.

Floresová nechce být lídrem boháčů

Konzervativní pravicová kandidátka Lourdes Floresová se poučila z předchozích voleb, ve kterých neuspěla, a snažila se odstranit ze sebe punc "kandidátky elit". Voliči ji totiž často vnímají jako zastánkyni hrstky bohatých.

I přesto v průzkumech z jasného prvního místa klesla až téměř na úroveň třetího Garcíi.

Floresová možná bude moci zčásti spoléhat na ženskou část voličstva, ale ne tolik jako vítězka prezidentských voleb v Chile, umírněná socialistka Michelle Bacheletová.

Pokud Floresová po dnešním kole postoupí, ve druhém se chystá souboj "kontrastních" programů. Levici budou podporovat chudí obyvatelé Peru, z nichž velká část nemá přístup k základním službám, jako je zdravotní péče nebo nezávadná voda. Pravicová kandidátka naopak prosazuje jako prioritu hospodářství založené na zahraničních investorech a tržních principech.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy