Morales: Říkejte mi soudruhu nebo bratře

Roman Staněk
25. 2. 2006 0:00
La Paz - Většina Bolívijců - ač s rozdílnými názory - se v jednom shoduje: "Nikdy jsme neměli prezidenta, jako je Evo Morales."
Bolivijský prezident Evo Morales hovoří během televizního projevu k národu z La Pazu 22.2.
Bolivijský prezident Evo Morales hovoří během televizního projevu k národu z La Pazu 22.2. | Foto: Reuters

Měsíc poté, co se levicový pěstitel koky stal prvním indiánským prezidentem v Jižní Americe, se Bolívijci ptají: "Může skutečně přinést naší zemi prosperitu a stabilitu?"

Analytici tvrdí, že jeho první rozhodnutí ukazují, že si opatrně klestí svou levicovou cestičku, aniž by si ovšem chtěl rozhněvat zahraniční energetické firmy a Washington.

Ovšem není pochyb, že si Morales, který svou politiku během předvolební kampaně označil jako "noční můru pro USA", pouze připravuje politickou půdu.

Prezidenta Moralese mají obyčejní Bolivijci v lásce. Masky prezidenta na tržišti v La Pazu.
Prezidenta Moralese mají obyčejní Bolivijci v lásce. Masky prezidenta na tržišti v La Pazu. | Foto: Reuters

Lidé se s prezidentem ztotožňují

"Evo říká, že lidé mají pravdu, když tvrdí, že jim všichni politici v minulosti jen komplikovali už tak těžkou situaci," říká kadeřnice z La Pazu Bethzade Suarézová. "Není až tak důležité, že je indián, ale to, že si myslí, že by o svém osudu měla Bolívie rozhodovat sama."

Ajmarský indián, který pochází z chudé rodiny v horách a který nikdy nenavštěvoval vysokou školu, ostře kontrastuje s evropsky orientovanými elitami, které v nejchudší jihoamerické zemi dominují už od koloniálních dob.

Poprvé má diskriminovaná indiánská většina prezidenta, který vypadá, mluví a obléká se jako oni. "Mnoho lidí cítí, že se skutečně s Evem mohou ztotožnit," říká publicista Humberto Vacaflor.

Chce být přítelem všech

Na setkání pěstitelů koky se 46letý "starý mládenec" obrátil k farmářům a slíbil, že už si nebudou muset prát spodní prádlo v ruce.

"Když jsem procházel krajinou se svými lamami, spal jsem venku pod milionem hvězd. Teď jsem prezident a - jak zvláštní - spím jen v pětihvězdičkových hotelech."

Zatímco jeho předchůdci nosili obleky, on nosí svetry z Alpaky.

"Prožíváme revoluci za demokratických časů. Ale tato revoluce nevypadá, že bude nějaká razantní, ale spíše postupná krůček po krůčku," říká politický analytik Cesar Dohas.

Ačkoliv jsou nejbližšími prezidentovými přáteli Amerikou nenávidění Fidel Castro a Hugo Chavéz, Morales slíbil, že bude usilovat o přátelské vztahy i s Bushovou administrativou, a to i přes velké názorové rozdíly.

"Říkejte mi raději soudruhu nebo bratře prezidente"

Personál prezidentského paláce si bude muset zvyknout na ostré prezidentovo pracovní tempo. Morales běžně pracuje od pěti ráno a končí kolem půlnoci. "Řekli mi, že jednou spal kuchař dokonce v kuchyni," říká prezident.

Tento týden si prezident reportérům postěžoval, že si stále ještě nezvykl na oslovování "pane prezidente" a že má raději, když se mu říká "soudruhu prezidente" nebo "bratře prezidente". Po tiskové konferenci se jel zúčastnit fotbalového zápasu.

Ale ne všichni Bolívijci si myslí, že Morales přinese změnu. "Je velmi folklórní, ale mne žádný folklór nezajímá," řekl ve Spojených státech vyučený inženýr Armando Arviles.

Morales byl během prvního měsíce ve funkci kritizován jak prozápadními byznysmeny, tak levicovými vůdci. Za měsíc se zúčastnil nejméně 300 setkání a konferencí. Jeho oponenti však volají po menším množství slov a větším množství činů.

"Hraje si na neoliberála, ale ještě nezměnil ani jeden zákon," tvrdí vůdce zastánců tvrdé linie Felipe Quispe.

Ale pro kadeřnici, jako je Bethzade Suarezová, je stále ještě moc brzy hodnotit jeho činy. "Musí omluvit jeho chyby a dát mu trochu času," říká na adresu prezidentových oponentů.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

Další zprávy