Perry hrozí šéfovi Fedu kvůli "velezrádné" politice

Václav Viták
17. 8. 2011 21:07
Texaský guvernér zaútočil na politiku Fedu, Bílý dům ho za to kritizuje
Perry a jeho stoupenci v Iowě
Perry a jeho stoupenci v Iowě | Foto: Reuters

Washington - Texaský guvernér Rick Perry vstoupil do prezidentské předvolební kampaně velmi zostra, když zaútočil na fiskální politiku šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho. Považuje ji za neodpovědnou.

Perry se profiluje jako jestřáb v oblasti hospodářské politiky a v pondělí během kampaně ve státě Iowa prohlásil, že by považoval "za velezradu", kdyby šéf Federálního reservního systému Bernanke "tiskl další peníze od nynějška do voleb" v listopadu příštího roku.

Texaský guvernér dále obvinil prezidenta Baracka Obamu, že svou hospodářskou politikou ohrožuje Ameriku. "Myslím, že právě nyní je největší hrozbou pro tuto zemi tento prezident, který se pokouší z tohohle zadlužení dostat dalším utrácením," řekl.

Bílý dům v úterý vystoupil proti Perryho prohlášením se slovy, že je důležité, aby centrální banka zůstala nezávislá a že prezidentský kandidát by neměl zkoušet zasahovat do její politiky.

Perry, jenž si hraje na rázného Texasana, který se s ničím a nikým nemazlí, proti sobě ale svým prohlášením popudil i umírněné republikány.

Ti poukazují na skutečnost, že Bena Bernankeho jmenoval v roce 2006 do funkce Obamův předchůdce, republikánský prezident George Bush mladší, a Obama ho po svém zvolení potvrdil na další období.

Kvantitativní uvolňování trnem v oku republikánů

Perry útočí na Bernankeho a Obamu kvůli takzvanému kvantitativnímu uvolňování, kdy Fed nakupuje americké státní dluhopisy, aby poskytl ekonomice peníze.

Texaský guvernér se dal v Iowě slyšet, že pokračování v tomto kurzu by se rovnalo pokusu Fedu pomoci nynějšímu demokratickému prezidentu Baracku Obamovi obhájit v roce 2012 jeho úřad.

"Tisknout další peníze z politických důvodů v tomto specifickém období americké historie je velezrada - nebo alespoň podle mého názoru," řekl.

Fed za předsednictví Bernankeho praktikuje od začátku ekonomické krize v roce 2008 politiku levných peněz. Drží úrokové sazby téměř na nule a chce v této politice pokračovat až do poloviny roku 2013.

Radikální konzervativci z Tea Party ale považují tuto regulační politiku za téměř zločinnou a nevoleným, ale mocným guvernérům Federálního reservního systému hluboce nedůvěřují.

Perry svou kritiku Fedu opakoval i ve středu ve státě New Hampshire. Žádal, aby americká centrální banka doložila, že se neangažuje v žádných "nesprávných" akcích.

"Měla by ukázat své účetní knihy. Měla by být transparentní, aby lidé v USA věděli, co dělá," prohlásil Perry.

Texas není Amerika

Perry se svými prohlášení o americké ekonomice zaměřuje právě na konzervativní republikány. Své šance na zvolení prezidentem zakládá na své úspěšné hospodářské politiky v Texasu, jejímiž ústředními body jsou minimalizace regulační role státu, co nejnižší daně a podpora podnikání.

Ben Bernanke, šéf amerického Federálního reservního systému
Ben Bernanke, šéf amerického Federálního reservního systému | Foto: Reuters

Texas dokázal jako jediný člen Unie uniknout hospodářskému propadu a 40 procent z nových pracovních míst vytvořených v USA za poslední dva roky připadá právě na něj.

Perry se snaží maximalizovat zisk z této skutečnosti a zaútočil proto i na svého zatím největšího konkurenta z řad republikánských kandidátů, bývalého guvernéra státu Massachusetts Mitta Romneyho.

"Podívejte se na jeho výsledky ve funkci guvernéra a podívejte se na moje," řekl.

Kritici ale prohlašují, že Perry měl jako guvernér jen štěstí, protože Texas unikl hospodářskému propadu kvůli své ekonomice založené na těžbě ropy a plynu, jejichž ceny lámou nyní rekordy.

Upozorňují dále, že politika, kterou Perry sleduje v Texasu, není nic nového a především ji nelze aplikovat na úrovni celých Spojených států.

 

Právě se děje

Další zprávy