Manchester (USA) - Texaský guvernér Rick Perry, který se chce ucházet o republikánskou nominaci pro nadcházející prezidentské volby, prohlásil, že pokud se dostane do Bílého domu, zváží, zda neposlat do Mexika armádu.
Američtí vojáci by podle něj mohli mexickým úřadům pomoci v boji s narkomafií.
"Není vyloučené, že likvidace těchto drogových kartelů bude vyžadovat naší vojenskou přítomnost v Mexiku," prohlásil možný budoucí prezident Spojených států na předvolebním mítinku ve státě New Hampshire.
Perry neupřesnil, jakou formu intervence má na mysli. "Neznám všechny možné scénáře, ale vím, že je velmi důležité, abychom s Mexičany spolupracovali a zabránili zhoršování stávající situace," dodal podle BBC.
Vojenská intervence by výrazně změnila povahu stávající spolupráce mexických a amerických bezpečnostních složek. Nutno dodat, že mexické úřady boj s narkomafiemi nezvládají a gangsteři si v některých oblastech dělají, co se jim zlíbí.
Zameťte si před vlastním prahem, vzkazuje mexický prezident
Téměř jistě lze ale očekávat, že by mexická vláda podobný krok považovala za narušení suverenity své země a americké vojáky na svém území chtít nebude.
Podle mexického prezidenta Felipeho Calderóna by si měli Američané zamést před vlastním prahem, snížit poptávku svých občanů po drogách a zamezit vyvážení amerických zbraní přes hranice.
Perry podle analytiků chce pouze ukázat, že je zastáncem přísného střežení hranic - mnohými spolustraníky je totiž östře kritizován, že se vyjádřil proti stavbě plotu na americko-mexické hranici, který má bránit přílivu nelegálních přistěhovalců z Mexika a Latinské Ameriky.
Jsem guvernérem hraničního státu, tak vím, o čem mluvím
Rick Perry, který je už deset let guvernérem Texasu, tedy státu, jenž má dlouhou hranici s Mexikem, tvrdí, že ví - pokud jde o drogové kartely - o čem mluví.
Perryho mluvčí Robert Black podle CNN výroky svého šéfa pozdějiale mírnil. "Rick Perry je toho názoru, že by se měli vysocí představitelé obou zemí po volbách sejít a dohodnout společný postup. Nevylučuje nic a je připraven udělat cokoliv, co bude pro paralyzování drogových kartelů třeba," uvedl.
Válečné křivdy stále nejsou zapomenuty
Spojené státy připravily v americko-mexické válce (1846 - 1848) své jižní sousedy téměř o polovinu území a tamní vláda je od té doby na narušování územní celistvosti velice citlivá.
Bílý dům pod vedením současného prezidenta Baracka Obamy po prohlášení Perryho kontroval prohlášením, že Spojené státy budou pokračovat v "historicky nejvýznamnější spolupráci s Mexikem, jejímž cílem je ochrana obyvatel na obou stranách hranice."
Zmíněná spolupráce spočívá v materielní podpoře policejních a vojenských jednotek i předávání informací zpravodajských služeb.
Hranice hlídají jednotky Národní gardy a americká bezpilotní letadla podnikají nad mexickým územím výzvědné lety .